Chirurg ręki to specjalista zajmujący się leczeniem operacyjnym i nieoperacyjnym chorób ręki. Chirurgia ręki jest bardzo obszerną dziedziną wiedzy. Chirurgiem ręki można zostać dopiero po uzyskaniu II stopnia specjalizacji z ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej lub chirurgii plastycznej. Dlatego specjalista chirurgii ręki posiada najczęściej dodatkowo inne specjalizacje chirurgiczne. Jest to bardzo wąska dziedzina, która wymaga dużego poświęcenia i nauki, licznych szkoleń i stażów często poza granicami kraju z uwagi na dostęp do wysokospecjalistycznych procedur medycznych i nowoczesnego sprzętu medycznego, nierzadko kosztem życia prywatnego. Chirurg ręki musi się skupiać na wielu współistniejących schorzeniach kończyny górnej i brać pod uwagę w leczeniu chorób ręki wiele możliwych rozwiązań.
Chirurg ręki
Chirurgia ręki
- Chirurgia ręki obejmuje zabiegi i procedury medyczne, operacje i rekonstrukcje w obrębie palców, śródręcza, nadgarstka, przedramienia, łokcia.
- Zabiegi w chirurgii ręki dotyczą szczególnie kości, stawów, mięśni, więzadeł, ścięgien, naczyń krwionośnych i nerwów.
- Oprócz leczenia operacyjnego ręki, chirurdzy ręki zajmują się leczenie nieoperacyjnym, zachowawczym, rehabilitacją i specjalistyczną diagnostyką obrazową.
- Ci chirurdzy ręki, dla których chirurgia ręki jest pasją najczęściej dodatkowo swoją wiedzą dzielą się z innymi prowadząc liczne szkolenia i wykłady jako chirurdzy ręki często poza granicami kraju. Wymaga to od chirurga ręki często dużego wysiłku i poświęcenia życia prywatnego, prowadzenia szeregu badań w chirurgii ręki. Prawdziwemu chirurgowi ręki sprawia to największą satysfakcję i zadowolenie.
- Najważniejsza w chirurgii ręki jest odpowiednia diagnostyka i prawidłowo przeprowadzone badanie przez specjalistę chirurga ręki np. z dodatkową specjalizacją z ortopedii narządu ruchu. XXI wiek to nie tylko „leczenie poprzez dotyk”. Miarą prawdziwego specjalisty chirurgii ręki jest odpowiednio zlecona, celowana diagnostyka i zaplanowanie właściwego leczenia.
Najczęściej diagnozowanymi i leczonymi chorobami ręki, z którymi każdy chirurg ręki ma do czynienia na co dzień są:
- zespoły uciskowe nerwów obwodowych jak: zespół cieśni nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego
- choroby ścięgien, więzadeł i mięśni: palce trzaskające, strzelające, kciuk trzaskający, zespół de Quervain
- choroby rozcięgna: choroba i przykurcz Duputrena
- guzy ręki, nadgarstka np. ganglion ręki, tłuszczaki, włókniaki
Chirurg ręki zajmuje się również leczeniem:
- złamań kości: złamania kości palców, nadgarstka (złamania kości łódeczkowatej, księżycowatej, trójgraniastej, czworobocznej), złamania kości przedramienia (kości promieniowej i łokciowej)
- uszkodzenia chrząstki stawowej ręki, chondromalacji
- uszkodzenia więzadeł nadgarstka i palców ręki
- uszkodzenia stawów ręki
- uszkodzenia naczyń krwionośnych tętnic i żył
- uszkodzenia nerwów pośrodkowego, łokciowego, promieniowego
- Chirurg ręki po przeprowadzeniu badania i zleceniu odpowiedniej diagnostyki dodatkowej otrzyma wyniki badań, których analiza w chirurgii ręki pozwoli mu postawić odpowiednie rozpoznanie i zaproponować leczenie choroby ręki. Bardzo ważne dla chirurga ręki, ale i dla pacjenta jest rozważenie kilku metod leczniczych zarówno zachowawczych, ale czasami niestety operacyjnych. Tylko doświadczony chirurg ręki będzie się kierował w leczeniu kilkoma możliwymi technikami operacyjnymi i zaproponuje pacjentowi kilka rozwiązań dostosowanych dla danego pacjenta. Należy pamiętać, że zawsze istnieje kilka rozwiązań i chirurg ręki powinien je zaproponować podczas wizyty.
- Jeżeli przez chirurga ręki zostanie postawiona odpowiednia diagnoza i zaproponowane leczenie operacyjne ręki, kolejnym etapem powinna być wizyta kwalifikująca do zabiegu i odpowiednie przygotowanie pacjenta oraz informacja na temat zabiegu. Następnie zaplanowany zabieg operacyjny ręki. Obecnie wiele zabiegów chirurgii ręki wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Doświadczeni chirurdzy ręki zaproponują odpowiednie rozwiązanie i rodzaj znieczulenia. Jest ich kilka i nie zawsze musi być to znieczulenie ogólne. Większość pacjentów wręcz nie chce znieczulenia ogólnego i preferuje znieczulenie miejscowe, WALANT lub regionalne. Taki typ znieczulenia jest w opinii chirurgów ręki znacznie bardziej komfortowy dla pacjenta i ma wiele zalet.
- Chirurgia ręki to również chirurgia regeneracyjna, a więc liczne zabiegi i procedury medyczne związane z regeneracją uszkodzonych tkanek ręki: chrząstki stawowej, mięśni, więzadeł, ścięgien, torebek stawowych, kości, naczyń. Obecnie wiele metod regeneracyjnych w chirurgii ręki jest już dostępne w Polsce, ale można je zastosować jedynie w nielicznych ośrodkach. W HANDPROJECT Clinic w Gdańsku dysponujemy najnowocześniejszymi metodami regeneracyjnymi w Chirurgii Ręki, które stosowane i sprawdzone są od wielu lat w krajach Europy Zachodniej i pozwalają na szybszy, niż normalnie powrót do sprawności po urazie. Są to czasami metody i techniki droższe od standardowych i niedostępne na tzw. NFZ. Po ich zastosowaniu większość pacjentów jest bardziej zadowolona i usatysfakcjonowano niż podczas leczenia standardowego. To właśnie liczne wyjazdy i szkolenia poza krajem pozwalają prawdziwemu chirurgowi ręki na wprowadzenie do swojej praktyki w chirurgii ręki najnowocześniejszych rozwiązań i technologii medycznych. Chirurg ręki, który nie szkoli się co roku, niestety często nie ma dostępu do najnowszej wiedzy i technik, które w chirurgii ręki zmieniają się bardzo szybko.
- „Nasi pacjenci są coraz bardziej wymagający i wcale się im nie dziwię, ponieważ medycyna z każdym rokiem idzie do przodu. A my chcemy im pomóc jak najlepiej potrafimy i zaproponować rozwiązania, które są ponadstandardowe, ale i skuteczniejsze od tych co oferuje tzw. Narodowy Fundusz Zdrowia. Są to często metody stosowane w chirurgii ręki w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Stosowane w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku techniki operacyjne i zabiegowe pozwalają na znacznie szybszy powrót do sprawności i funkcjonowania po przebytym leczeniu, niż standardowo. Technika operacyjna lub zabiegowa dostosowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta, jego stylu życia, wykonywanej pracy i wymagań, a dzięki takiej optymalizacji procesu leczenia w chirurgii ręki pozwala nam osiągnąć najlepsze rezultaty.” - mówi Doktor Dawid MROZIK specjalista chirurgii ręki, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Gdańska.
Zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej ręki
- Drugą dziedziną chirurgii ręki są zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej ręki. Wykonuje się je w celu odtworzenia tkanek, które uległy trwałemu uszkodzeniu. Nadrzędnym celem staje się przede wszystkim przywrócenie ich prawidłowych czynności oraz odpowiedniego wyglądu. Pacjenci odzyskujący sprawność ręki to osoby z wadami wrodzonymi ze schorzeniami nowotworowymi, po wypadku lub poparzeniu oraz zmagające się z powikłaniami wynikłymi z leczenia chirurgicznego. Należy pamiętać, iż w sytuacji, gdy chirurgiczna rekonstrukcja ręki dotyczy nowotworów trzeba wykonać szczegółowe badania chorych tkanek, a także badania histopatologiczne.
W chirurgii rekonstrukcyjnej ręki stosuje się kilka typów zabiegów:
- Najczęściej wykorzystywany jest przeszczep tkanek, który polega na pokryciu miejsca występowania urazu tkanką pochodząca z innej części ciała pacjenta.
- Wyszczególniamy tutaj dwa rodzaje zabiegów: przeszczepy proste – przeszczepiany jest jeden rodzaj tkanki i przeszczepy złożone – przeszczepiane są dwa lub więcej rodzajów tkanek. Najczęściej stosowanym rodzajem przeszczepu tkanek w obrębie ręki jest przeszczep skóry. Wykonuje się go w przypadku leczenia rozległych ran oraz poparzeń kończyny. Wyróżniamy trzy sposoby wykonywania tego rodzaju zabiegów: przeszczep całej grubości skóry, niepełnej grubości skóry oraz pobranie cienkich warstw po to, by zastosować je jako opatrunki biologiczne.
- Chirurgia rekonstrukcyjna ręki i zabiegi przeprowadzanie przez Doktora Dawida Mrozika w Gdańsku pozwalają łączyć swoje zdrowe tkanki z innymi, tak by tworzyły spójną i dobrze funkcjonującą całość.
- Kolejnym typem zabiegu w chirurgii rekonstrukcyjnej ręki są plastyki płatowe, stosowane w leczeniu głębokich ubytków oraz odsłoniętych kości czy nerwów. Dochodzi tu do przeniesienia fragmentów tkanek z własnym ukrwieniem w postaci szypuły.
- Ostatnim typem zabiegów chirurgii rekonstrukcyjnej ręki jest leczenie blizn. Jego istotą jest wywieranie stałego ucisku w miejscu blizny lub inne metody. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej opaski uciskowe bądź opatrunki, ale również promienie lasera lub inne techniki regeneracyjne.
- Bardzo ważnym etapem w chirurgii ręki jest czas rekonwalescencji, który podyktowany jest wytycznymi chirurga ręki Dawida Mrozika – w tym głównie sposobami dbania o ranę po zabiegu. Zabieg chirurgii rekonstrukcyjnej ręki przeprowadzany w Trójmieście przez lekarza specjalistę w tej dziedzinie pozwala pacjentom odzyskać sprawność oraz poprawić wygląd kończyny. Dodatkowo wypływa także na stan oraz komfort psychiczny osoby poddanej leczeniu.
- „Bardzo ważne jest dla nas, aby pacjent był odpowiednio i właściwie prowadzony od początku do końca leczenia przez odpowiednich specjalistów, co skutkuje najlepszymi rezultatami w leczeniu chorób ręki. Prawidłowy proces leczenia przez specjalistę chirurga ręki pozwala na szybszy powrót do zdrowia i funkcji, co jest często pomijane w placówkach państwowych, ponieważ pacjent nie ma możliwości rozmowy ze specjalistą, który go operuje zarówno przed jak i po zabiegu, nie ma możliwości przeanalizowania metod leczenia, natomiast w poradni jest już często inny lekarz. To właśnie kompleksowa opieka i indywidualny plan leczenia pozwalają nam osiągnąć w postępowaniu skuteczny efekt, co cenią nasi pacjenci” - Doktor Dawid MROZIK specjalista chirurgii ręki, chirurgii urazowo-ortopedycznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu z Gdańska.