GANGLION RĘKI

Ganglion ręki zwany również torbielą galaretowatą to choroba ręki lub nadgarstka, która związana jest z pojawieniem się widocznego i wyczuwalnego pod powierzchnią skóry guzka. Może on wywoływać ból oraz ograniczać ruchomość stawów. Leczenie jest zależne od stopnia zaawansowania ganglionu, dlatego warto zgłosić się do specjalisty od razu po wykryciu niepokojących objawów chorobowych.

Występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dotyczy informatyków, kobiet wychowujących małe dzieci, pracowników przenoszących ciężkie przedmioty.

PRZYCZYNA CHOROBY

  • Najczęstszą przyczyną ganglionu są mikrozurazy i zmiany przeciążeniowe, które związane są z uprawianiem sportu, treningami lub rodzajem wykonywanej pracy. W ich następstwie dochodzi najczęściej do uszkodzenia torebki stawowej okolicy nadgarstka, podrażnienia błony maziowej, zwiększenia ilości płynu i pojawienia się zmiany związanej z wyciekiem płynu z jamy stawu. Płyn ten tworzy szypułę, a mechanizm zastawkowy uniemożliwia powrót płynu, który z czasem staje się coraz gęstszy i tworzy guz. Gangliony mogą dotyczyć również innych stawów ręki, śródręcza, nadgarstka, a także mogą wywodzić się ze ścięgien i mięśni.

OBJAWY

  • Najczęstszym objawem ganglionu jest wyczuwalny, zlokalizowany podskórnie guz po stronie grzbietowej lub dłoniowej nadgarstka, lub palców ręki o różnych wymiarach, czasami może sprawiać silne dolegliwości bólowe w czasie poruszania nadgarstkiem i ręką. Ganglion może być też bezbolesny. Podczas ucisku może się przesuwać, powodując dyskomfort i uczucie przelewania się płynu. Gangliony czasami pękają i ich zawartość wylewa się do okolicznych tkanek, co w niektórych przypadkach może być niebezpieczne. Gangliony mogą być też wielokomorowe, mogą dotyczyć również stawu skokowego i stopy.

DIAGNOSTYKA

  • Rozpoznanie ganglionu opiera się przede wszystkim na rzetelnym badaniu klinicznym przez specjalistę chirurga ręki lub ortopedę. Badania dodatkowe, które warto wykonać to, chociażby badanie ultrasonograficzne, podczas którego oceniamy strukturę guza ganglionu, jego unaczynienie, uszypułowanie i uszkodzenia tkanek miękkich. Badanie USG pozwala potwierdzić rozpoznanie guza o określonym charakterze, a czasami określić dokładną przyczynę choroby w postaci uszkodzeń struktur anatomicznych. W przypadkach wątpliwych konieczne jest wykonanie badania rezonansu magnetycznego, o którym decyduje specjalista podczas wizyty.

LECZENIE

  • Postępowaniem z wyboru w leczeniu ganglionu jest leczenie zabiegowe. Stosowanie żeli przeciwbólowych najczęściej nie przynosi dobrych efektów. Obecnie dostępne są metody iniekcyjne, które jednak nie leczą uszkodzeń strukturalnych, lecz jedynie ewakuują płyn i powodują nawroty choroby. W przypadkach nawrotów ganglionu lub u pacjentów, którzy chcą się na stale pozbyć zmiany, wskazane jest operacyjne usunięcie guza z badaniem histopatologicznym. Metody mini-operacyjne i endoskopowe usuwania ganglionu dostępne w Gdańsku, umożliwiają przeprowadzenie operacji w znieczuleniu miejscowym, z użyciem jednorazowego sprzętu medycznego. Po wykonanej procedurze trwającej czasami nawet kilkanaście minut pacjent może wyjść do domu.
  • Więcej w zakładce: GANGLION NADGARTSKA LECZENIE.

Bądźmy w kontakcie

Adres