Zespół cieśni nadgarstka jest to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Jest to rodzaj neuropatii uciskowej nerwu pośrodkowego na poziomie kanału nadgarstka. Zespół cieśni nadgarstka występuje u 5 na 100 pacjentów, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Może występować w każdym wieku, ale znacznie częściej po 40 roku życia. Dotyczy najczęściej osób pracujących długo przy komputerze, informatyków, muzyków, piekarzy, kobiet, wychowujących małe dzieci. Jest to też choroba zawodowa kolarzy. Rozwojowi zespołu cieśni nadgarstka sprzyjają choroby takie jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, niewydolność nerek, dna moczanowa, niedoczynność tarczycy.
ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA
PRZYCZYNA CHOROBY
- Przyczyn zespołu cieśni nadgarstka jest wiele i są to najczęściej choroby lub nawyki powodujące ucisk mechaniczny na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka, co prowadzi do niekorzystnych zmian w strukturze nerwu w kanale nadgarstka. Ucisk w kanale nadgarstka wywołujący zespół cieśni może być spowodowany np. przez pogrubiały troczek zginaczy, zwłóknienia, zwapnienia jako następstwo przebytych zapaleń, guzy, zmiany nowotworowe oraz przebyte złamania kości w obrębie przedramienia lub nadgarstka np. złamania kości promieniowej, łokciowej, łódeczkowatej. Do rozwoju zespołu cieśni nadgarstka predysponują również określone nawyki takie jak powtarzalne ruchy palców i nadgarstka np. pisanie myszką, pisanie na klawiaturze, granie na instrumencie, jazda na rowerze, prace ręczne lub prace powodujące powtarzalne wibracje.
OBJAWY
- Objawy zespołu cieśni nadgarstka to dyskomfort, drętwienia, mrowienia palców ręki: kciuka, wskazującego, środkowego i czasem czwartego, zaburzenia czucia na powierzchni opuszek palców pierwszego do trzeciego. W zaawansowanych postaciach zespołu cieśni nadgarstka dochodzi do zaników mięśni kłębu kciuka oraz osłabienia siły i napięcia mięśniowego. Pacjenci często budzą się w nocy i muszą wykonywać specyficzne ruchy próbując uwolnić się od drętwienia. Jednymi z podstawowych objawów zespołu cieśni są wypadanie przedmiotów z rąk, trudności w zaciskaniu ręki w pięść, trudności w wykonywaniu podstawowych prac domowych jak czesanie, otwieranie słoików, pranie, podnoszenie torebek oraz prac wymagających chwycenia różnych przedmiotów. Czasami mogą pojawić się objawy zespołu cieśni nadgarstka, które przemijają, lecz nie należy ich lekceważyć i to właśnie wtedy należy zgłosić się do specjalisty chirurga ręki.
DIAGNOSTYKA
- Diagnostyka zespołu cieśni nadgarstka to przede wszystkim rzetelne badanie kliniczne przez specjalistę chirurgia ręki, ortopedę. Badaniami dodatkowymi, które można wykonać diagnozując zespół cieśni nadgarstka, są badania elektromiograficzne – badanie przewodnictwa nerwowego nerwu pośrodkowego oraz badanie obrazowe ultrasonograficzne. Badania dodatkowe potwierdzają lub wykluczają rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka, a w niektórych przypadkach pozwalają określić dokładną przyczynę choroby.
LECZENIE
- Leczenie zespołu cieśni nadgarstka dzielimy na nieoperacyjne i operacyjne. Duża liczba pacjentów i lekarzy zazwyczaj rozpoczyna od rehabilitacji, nie szukając przyczyny zespołu cieśni. Działania fizyko i kinezyterapeutyczne w przypadkach długotrwających niestety nie przynoszą dobrych efektów. Wtedy właściwym postępowaniem z wyboru jest leczenie zabiegowe, które jest podstawową i przyczynową metodą leczącą zespół cieśni nadgarstka. Obecnie dostępne w Gdańsku metody leczenia operacyjnego zespołu cieśni nadgarstka mini-inwazyjne i endoskopowe, pozwalają przeprowadzić zabieg w znieczuleniu miejscowym, z użyciem jednorazowego sprzętu medycznego. Procedura leczenia operacyjnego zespołu cieśni nadgarstka trwa kilkanaście minut. Po zabiegu pacjent od razu wychodzi do domu.
- Więcej informacji w zakładce: ZESPÓŁ CIEŚNI NADGARSTKA DIAGNOSTYKA I LECZENIE.
Bądźmy w kontakcie
Adres
HANDPROJECT Clinic
Hand Surgery GroupTM.
Konsultacje specjalistyczne i zabiegi operacyjne
HANDPROJECT Clinic Minimedica
Obrońców Wybrzeża 7,
Gdańsk, POLAND
TELEFON:
+48 58 354 3771
+48 539 913 039