ZESPÓŁ ROWKA NERWU ŁOKCIOWEGO

Zespół rowka nerwu łokciowego lub zespół kanału łokciowego jest to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu łokciowego w okolicy stawu łokciowego. Zespół kanału łokciowego jest zaliczany do mononeuropatii uciskowych nerwu łokciowego na poziomie rowka nerwu łokciowego. Choroba jest drugą co do częstości neuropatią po zespole cieśni nadgarstka. Znacznie częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet i zazwyczaj zajmuje kończynę dominującą danej osoby. Przyczynami mogą być m.in. przebyte urazy stawu łokciowego, przeciążenia, choroby narządu ruchu czy długotrwały ucisk łokcia. W zespole rowka nerwu łokciowego ma miejsce uszkodzenie nerwu, które jest związane z jego uciskiem i następnie zaburzenia przewodnictwa nerwowego, zaniki mięśni i dyskomfort. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Jest to choroba łokcia/ręki dotycząca nerwu łokciowego. Dokładnie nazwana neuropatią nerwu łokciowego na poziomie rowka nerwu łokciowego.

PRZYCZYNA CHOROBY

  • Przyczyną zespołu rowka nerwu łokciowego lub zespołu kanału łokciowego są schorzenia i choroby powodujące uszkodzenie nerwu łokciowego w kanale, w którym on przebiega na poziomie łokcia, gdzie znajduje się bardzo blisko kości, ścięgien i mięśni. Najczęściej ucisk spowodowany jest przez przerośnięte tkanki miękkie, zwłóknienia, zwapnienia, nowotwory, guzy, gangliony, przebyte zapalenia, ale również złamaniach kości w okolicy łokcia. Do przyczyn zespołu rowka nerwu łokciowego predysponują zwichnięcia łokcia, skręcenia, zmiany zwyrodnieniowe, koślawość łokcia lub choroby wrodzone, a także prace w ciągłej pozycji zgięcia łokcia. Czasami przyczyną zespołu rowka nerwu łokciowego są blizny po przebytych operacjach.

OBJAWY

  • Objawy zespołu rowka nerwu łokciowego lub zespołu kanału łokciowego to pieczenia, drętwienia i mrowienia palca małego i czwartego z zaburzeniami czucia opuszek tych palców. Mogą występować bóle promieniujące do przedramienia i łokcia. Pacjenci z zespołem kanału łokciowego bardzo często wybudzają się w nocy i muszą wykonywać czynności, które mają na celu uwolnienie ich od silnego dyskomfortu. W miarę upływu czasu dochodzi do zaników mięśniowych oraz osłabienia siły i napięcia mięśniowego. Często towarzyszą temu trudności w wykonywaniu prac domowych jak mycie, pranie, otwieranie słoików, podnoszenie torebek oraz osłabienia czynności chwytnych ręki. Nerw łokciowy w kanale łokciowym może również nawykowo się podwichać, szczególnie po przebytych urazach, a pacjenci odczuwają wówczas przeskakiwanie w łokciu. Jeżeli wystąpią niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ schorzenie może mieć postać przemijającą.

DIAGNOSTYKA

  • Diagnostyka zespołu rowka nerwu łokciowego lub zespołu kanału łokciowego powinna być przeprowadzona przez chirurga ręki, ortopedę i rozpoczyna się od rzetelnego badania klinicznego. Warto wykonać badania dodatkowe, które są bardzo pomocne w szybkim postawieniu właściwego rozpoznania zespołu kanału łokciowego. Są nimi badanie elektromiograficzne – badanie przewodnictwa nerwowego oraz badanie ultrasonograficzne. U części pacjentów konieczne będzie przeprowadzenie badań rentgenowskich lub tomografii komputerowej, lecz o tym powinien zdecydować specjalista. Badania dodatkowe potwierdzają rozpoznania, a nawet mogą wskazać dokładną przyczynę choroby.

LECZENIE

  • Leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego lub zespołu kanału łokciowego dużo lekarzy i pacjentów rozpoczyna od rehabilitacji, nie określając przyczyny choroby. Podstawowym i skutecznym postępowaniem w leczeniu zespołu rowka nerwu łokciowego jest leczenie operacyjne, gdyż rehabilitacja nie przynosi dobrych rezultatów. Zbyt długie zwlekanie z zabiegiem może prowadzić do pogłębienia zmian, postępującego uszkodzenia nerwu i zmniejsza szansę na szybki powrót do sprawności. Obecnie jest wiele metod leczenia operacyjnego zespołu rowka nerwu łokciowego metody mini-operacyjne i endoskopowe, w technice WALANT, które pozwalają przeprowadzić zabieg w znieczuleniu miejscowym. Operacja w szybko rozpoznanym schorzeniu trwa do pół godziny. Po zabiegu pacjent nie zazwyczaj nie wymaga działań rehabilitacyjnych.
  • Więcej informacji w zakładce: ZESPÓŁ ROWKA NERWU ŁOKCIOWEGO DIAGNOSTYKA I LECZENIE.

Bądźmy w kontakcie

Adres