Chrząstka stawowa pokrywa powierzchnie stawowe i zapewnia prawidłowe ślizganie się kości w stawie, czyli zgięcie, wyprost stawu lub ruchy rotacyjne. Urazy chrząstki mogą być spowodowane poprzez np. uderzenie jednej kości o drugą kość lub przez powtarzalne mikrourazy i silne przeciążenia, a także starcie chrząstki. W zależności od stopnia zaawansowania uszkodzenia dobiera się odpowiednie leczenie nieoperacyjne – regeneracyjne lub operacyjne.
Uszkodzenie komórek budujących chrząstkę stawową zazwyczaj towarzyszy złamaniom śródstawowym. Mogą wskazywać również na wcześnie pojawiające się zmiany zwyrodnieniowe i chondromalację. Uszkodzenie chrząstki może mieć kilka stopni i w zależności od tego wdrażamy odpowiednie postępowanie.
PRZYCZYNA
Do uszkodzenia chrząstki stawowej najczęściej dochodzi w przypadku oddziaływania sił, które przekraczają wytrzymałość mechaniczną stawu. Następuje wtedy uszkodzenie komórek budujących chrząstkę stawową, czyli chondrocytów. Zazwyczaj towarzyszy złamaniom wewnątrzstawowym. Uszkodzenie chrząstki określane jest jako chondromalacja lub chondropatia. Może wskazywać również na wcześnie pojawiające się zmiany zwyrodnieniowe. Uszkodzenie chrząstki stawowej ma kilka stopni i w zależności od tego wdrażamy odpowiednie postępowanie.
OBJAWY
Podstawowe objawy:
Obrzęk stawu
Ból przy poruszania stawem i słyszalne trzeszczenia stawu
Przeskakiwania w stawie i chrupania
Trudności w poruszaniu sąsiednim stawem
W przypadku ręki trudności w poruszaniu palcami lub nadgarstkiem
Może pojawić się krwiak wewnątrzstawowy
DIAGNOSTYKA
Diagnostykę uszkodzenia chrząstki stawowej rozpoczynamy od rzetelnego badania klinicznego przez specjalistę chirurgia ręki, ortopedę. Bardzo pomocne są badania takie jak zdjęcia rentgenowskie, badanie ultrasonograficzne lub rezonans magnetyczny. Bardzo ważne jest przeprowadzenie odpowiednio szybkiej diagnostyki. Samo zdjęcie rentgenowskie czasami nie jest badaniem wystarczającym. Badania dodatkowe pozwalają potwierdzić rozpoznanie oraz wskazać jakie postępowanie powinno być zastosowane w danym przypadku. Zwlekanie z diagnostyką i leczeniem prowadzi do zmian zwyrodnieniowych.
LECZENIE
Postępowanie lecznicze w uszkodzeniach chrząstki stawowej dzielimy na nieoperacyjne i operacyjne. Przeprowadzenie szybkiej diagnostyki pozwala zakwalifikować uszkodzenie do odpowiedniego leczenia. Bardzo ważny jest tutaj czas, ponieważ wczesne leczenie może szybko zregenerować chrząstkę stawową, natomiast zbyt późne rozpoznanie może powodować nieodwracalne skutki w postaci zmian zwyrodnieniowych. Obecnie chirurgia ręki dysponuje wieloma metodami leczenia regeneracyjnego nieoperacyjnego, z których korzysta wielu sportowców, a pozwalają one przyśpieszyć zrost kostny i tym samym powrót do sprawności. Niestety w niektórych przypadkach uszkodzeń chrząstki stawowej wymagana jest interwencja operacyjna.
Bądźmy w kontakcie
Adres
HANDPROJECT Clinic Hand Surgery GroupTM.
Konsultacje specjalistyczne i zabiegi operacyjne
HANDPROJECT Clinic Minimedica Obrońców Wybrzeża 7, Gdańsk, POLAND