Zmiany zwyrodnieniowe stawów kciuka

W obrębie dłoni znajduje się wiele różnych struktur anatomicznych. Każdego dnia narażone są one na liczne przeciążenia, urazy i schorzenia, w wyniku których mogą pojawić się m.in. zmiany zwyrodnieniowe stawów kciuka. Wówczas dochodzi do problemów z ruchomością palca, obrzękiem w tej okolicy i występowaniem dolegliwości bólowych. Zwyrodnienia tego typu można jednak leczyć, czym zajmują się kompleksowo chirurdzy w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów kciuka – przyczyny

  • Budowa anatomiczna w obrębie kciuka jest dość skomplikowana. Przebyte urazy i stopniowe zużycie się poszczególnych elementów strukturalnych to jedne z najczęstszych przyczyn pojawiania się dolegliwości bólowych w tym rejonie. Ponadto zmiany zwyrodnieniowe stawów kciuka często spowodowane są licznymi przeciążeniami oraz uściskami, co wynika niejednokrotnie z charakteru wykonywanej pracy zawodowej. Intensywne oddziaływanie na anatomię okolic kciuka wpływa na biomechanikę tego obszaru i prowadzi do utraty stabilności, a w następstwie do zwyrodnienia.
  • Powstawaniu zmian zwyrodnieniowych kciuka sprzyjają również różnego rodzaju przebyte złamania i zwichnięcia w tej okolicy, zaburzenia hormonalne, wrodzona wiotkość stawów czy predyspozycje anatomiczne. Dodatkowo u kobiet zmiany zwyrodnieniowe stawów kciuka rozwijają się znacznie częściej w okresie postmenopauzalnym.

Objawy zmian zwyrodnieniowych stawów kciuka

  • Do charakterystycznych objawów towarzyszących zmianom zwyrodnieniowym stawów kciuka można zaliczyć ból występujący u podstawy kciuka, który wyraźnie ustępuje podczas spoczynku. Typowa jest także mniejsza aktywność oraz zręczność kciuka podczas wykonywania codziennych aktywności, szczególnie takich, w których wymagane jest wywieranie nacisku na kciuk.
  • W zaawansowanym stadium choroby występuje również sztywność palca oraz wyraźne osłabienie zdolności chwytania. Widoczna jest też deformacja kciuka.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów kciuka – leczenie

  • W początkowym stadium choroby stosuje się leczenie zachowawcze i nieoperacyjne. Zalecane jest ograniczenie aktywności w obrębie kciuka, noszenie ortez i szyn, korzystanie z fizykoterapii, zażywanie leków przeciwzapalnych NLPZ, a także wykonywanie iniekcji z osocza bogatopłytkowego czy kwasu hialuronowego.
  • Jeżeli powyższe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub zmiany zwyrodnieniowe stawów kciuka mają postać zaawansowaną, wprowadzane jest leczenie operacyjne. Często wykonywany jest zabieg trapezektomii (usunięcia kości czworobocznej) z plastyką hamakową, resekcja stawu z interpozycją, artrodeza, a także endoprotezoplastyka. Dobór metody operacyjnej ściśle zależy od stopnia zaawansowania zwyrodnienia i przypadku medycznego danego Pacjenta.
  • Kompleksową diagnostyką oraz dopasowaniem możliwie najlepszej metody leczenia z wykorzystaniem innowacyjnych technologii w leczeniu zwyrodnień stawów kciuka zajmują się wykwalifikowani chirurdzy w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. To gwarancja nieodległych terminów konsultacji oraz indywidualnego i nowoczesnego podejścia do każdego Pacjenta.

Bądźmy w kontakcie

Adres