W obrębie nadgarstka może dochodzić do licznych urazów i nieprawidłowości oraz procesów degeneracyjnych. Na skutek różnych czynników uszkodzona zostaje chrząstka stawowa i inne struktury anatomiczne, co objawia się sztywnością oraz bólem, a także ograniczeniem ruchomości nadgarstka. W następstwie pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka. Tego typu przypadłości można jednak poddać leczeniu, czym zajmują się chirurdzy w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka
Czym są zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka?
- Zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka określa się również mianem choroby zwyrodnieniowej stawów nadgarstka. Tego typu artroza jest procesem degeneracyjnym, który stopniowo uszkadza chrząstkę stawową, a także więzadła, kości czy torebkę stawową. Powierzchnia stawowa przestaje być gładka, wskutek czego pojawia się ograniczenie ruchomości czy ból. Zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka najczęściej pojawiają się wraz z wiekiem i mogą mieć różne przyczyny.
- Najczęściej zwyrodnienia w okolicy nadgarstka spowodowane są urazami, takimi jak zwichnięcia czy złamania kości w tym rejonie. Choroba zwyrodnieniowa może również pojawić się w wyniku różnych stanów zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, jałowe martwice kości czy dna moczanowa. Zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka pojawiają się także wskutek przeciążeń zawodowych lub sportowych. Często zwyrodnienia w okolicy nadgarstka mają także związek ze starzeniem się oraz występowaniem predyspozycji genetycznych.
Zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka – objawy
- Do najczęstszych objawów zmian zwyrodnieniowych nadgarstka można zaliczyć: ból nadgarstka szczególnie podczas ruchu lub obciążania kończyny, ograniczenie zakresu ruchu, sztywność (szczególnie rano, po długim bezruchu), przeskakiwanie i trzeszczenie podczas poruszania nadgarstkiem, osłabienie chwytu, tkliwość i obrzęk.
Zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka – leczenie
- W początkowym stadium choroby stosuje się leczenie zachowawcze, które polega głównie na odciążeniu stawu, ale też na unikaniu przeciążeń, a także zastosowaniu stabilizatorów czy ortez. Wykorzystywana jest również farmakoterapia, a także leki przeciwzapalne NLPZ oraz kortykosteroidy. Można stosować specjalnie dobrane ćwiczenia wzmacniające oraz fizjoterapię i różne zabiegi. Pomocne bywają również iniekcje z osocza bogatopłytkowego, a także kwasu hialuronowego.
- W zaawansowanym stadium choroby zaleca się leczenie operacyjne. Najczęściej wykorzystywane jest odnowienie nadgarstka, resekcja uszkodzonych fragmentów kości, artrodeza i usztywnienie stawu oraz endoprotezoplastyka stawu z umieszczeniem implantu. Po zastosowaniu leczenia operacyjnego na zmiany zwyrodnieniowe nadgarstka niezbędna jest odpowiednia rehabilitacja oraz fizjoterapia. Wczesna ingerencja medyczna, umiejętnie dobrana technika operacyjna oraz konsekwentne działania pozabiegowe umożliwiają w wielu przypadkach powrót do pełnej sprawności nadgarstka.
- Kompleksową diagnostyką oraz leczeniem zmian zwyrodnieniowych nadgarstka z wykorzystaniem innowacyjnych technik i nowoczesnego sprzętu zajmują się doświadczeni chirurdzy w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Bądźmy w kontakcie
Adres
HANDPROJECT Clinic
Hand Surgery GroupTM.
Konsultacje specjalistyczne i zabiegi operacyjne
HANDPROJECT Clinic Minimedica
Obrońców Wybrzeża 7,
Gdańsk, POLAND
TELEFON:
+48 58 354 3771
+48 539 913 039