Zły zrost kostny po złamaniu

Złamania kości bywają skomplikowane, zwłaszcza w obrębie ręki. Niekiedy ich leczenie wymaga przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów operacyjnych, a w innych przypadkach następuje zrastanie samoistne. Jednak w obu sytuacjach zdarza się, że może nastąpić zły zrost kostny po złamaniu. Przy złamaniach wieloodłamowych i przy uszkodzeniach tkanek miękkich może też dojść do wytworzenia się stawu rzekomego. Wszystko to może prowadzić do szeregu nieprzyjemnych powikłań. Fachową pomoc i diagnostykę w takich sytuacjach świadczą wykwalifikowani specjaliści z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Zły zrost kostny po złamaniu – kiedy dochodzi do takiej sytuacji?

  • Powrót do zdrowia po urazach, w których doszło do złamania, bywa trudny, czasochłonny i może nieść ze sobą szereg konsekwencji oraz powikłań. Zły zrost kości po złamaniu może wystąpić w sytuacji, gdy po nieszczęśliwym zdarzeniu bagatelizowane są charakterystyczne objawy, takie jak obrzęk, ból czy zniekształcenie kończyny.
  • Najwięcej złych zrostów kostnych po złamaniu występuje na skutek niewłaściwie dobranych metod leczenia do określonych rodzajach urazów. Niewłaściwe leczenie zachowawcze lub zaniechanie leczenia operacyjnego powoduje, że dochodzi do wytworzenia się nieodpowiednich połączeń pomiędzy poszczególnymi strukturami anatomicznymi.
  • Zdarza się również, że zły zrost kostny po złamaniu jest efektem źle przeprowadzonej operacji. Choć są to stosunkowo rzadkie sytuacje, mają miejsce i wymagają konsultacji z wykwalifikowaną kadrą oraz przeprowadzenia ponownego zabiegu.

Objawy złego zrostu kostnego po złamaniu

  • Do charakterystycznych objawów złego zrostu kostnego po złamaniach najczęściej należy ból, który szczególnie nasila się podczas aktywności ręką. Najczęściej dolegliwości pojawiają się po około pół roku od wystąpienia urazu lub operacji czy zastosowania danego rodzaju leczenia. Ponadto charakterystyczne jest ograniczenie ruchomości ręką, zwłaszcza w okolicy doznanego urazu. Może też pojawić się obrzęk, zwiększenie ciepłoty ciała w miejscu złego zrostu, drętwienie czy tkliwość.
  • W przypadku wystąpienia podobnych objawów należy jak najprędzej udać się do specjalisty w celu wykonania odpowiedniej diagnostyki i podjęcia decyzji o rozpoczęciu właściwego leczenia. Najczęściej wykonywane jest badanie RTG, scyntygrafia kości oraz tomografia komputerowa.

Leczenie złego zrostu kostnego po złamaniu

  • Złe zrosty kostne po złamaniu leczone są ściśle w zależności od indywidualnego stanu i historii choroby danego Pacjenta. Można zastosować leczenie zachowawcze polegające na dobraniu odpowiedniej fizjoterapii i fizykoterapii, a także suplementacji witamin, minerałów i diecie. Stosuje się też pole magnetyczne, elektryczne czy ultradźwięki. Można zastosować też przeszczep komórek macierzystych i PRP.
  • Wśród metod chirurgicznych stosuje się osteotomię polegającą na skorygowaniu złego wzrostu poprzez przecięcie kości, stabilizację wewnętrzną z użyciem implantów, płytek, śrub czy prętów, a także przeszczepy kostne wspomagające właściwą regenerację. Kompleksową diagnostykę, jak i zaawansowane leczenie wykonują chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Bądźmy w kontakcie

Adres