Złamanie kości promieniowej

Staw łokciowy to jeden z najbardziej narażonych na urazy obszarów ciała. W tym rejonie często występuje złamanie kości promieniowej będące konsekwencją m.in. upadków na wyprostowaną rękę. Brak odpowiedniej interwencji i pomocy chirurgicznej może skutkować wystąpieniem poważnych powikłań, w tym utrudnień w poruszaniu nadgarstkiem, a nawet inwalidztwem. Kompleksowym leczeniem złamań kości promieniowej zajmują się chirurdzy z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Specyfika złamań kości promieniowej

  • Najczęściej do złamań kości promieniowej dochodzi w obrębie stawu łokciowego. Okolica określana jest jako bliższy koniec kości promieniowej i składa się z głowy, szyjki, guzowatości (miejsce przyczepu mięśnia dwugłowego ramienia) oraz części bliższej trzonu kości promieniowej. Głowa kości promieniowej i koniec bliższy kości promieniowej wraz z główką kości ramiennej tworzą staw łokciowy. To właśnie na tym obszarze skupia się 60% obciążeń kończyny górnej.
  • Do złamania kości promieniowej poza upadkiem może dojść także na skutek urazu skrętnego łokcia. Wyróżniamy złamania kości promieniowej nieprzemieszczone oraz z przemieszczeniem.

Złamanie kości promieniowej – objawy i diagnostyka

  • Spośród najbardziej charakterystycznych objawów złamania kości promieniowej należy wymienić ból występujący zaraz po urazie. Ponadto w okolicy bocznej stawu łokciowego pojawia się obrzęk. Jest to bezpośrednio związane z powstaniem z krwiaka po złamaniu. W Pacjentów, u których doszło do przemieszczenia i zwichnięcia w obrębie łokcia, dodatkowo można dostrzec zniekształcenie stawu łokciowego.
  • Złamanie kości promieniowej diagnozowane jest na podstawie zdjęcia RTG, a także niekiedy w odniesieniu do tomografii komputerowej. TK wykonuje się również w celu dokładnego zaplanowania działań podczas leczenia operacyjnego urazu.

Leczenie złamania kości promieniowej

  • Złamanie kości promieniowej można leczyć w sposób zachowawczy w przypadku, gdy nie doszło do przemieszczenia lub jest ono niewielkie i nie powoduje ograniczeń w ruchomości kończyny. Wówczas konieczne jest unieruchomienie w szynie gipsowej lub temblaku i wdrożenie odpowiednio dobranych ćwiczeń ruchowych w rejonie stawu łokciowego. Istotne jest rozpoczęcie tego typu fizjoterapii już w okolicy 7-10 dnia od dnia urazu.
  • Jeżeli jednak doszło do złamania kości promieniowej z przemieszczeniem i ograniczeniem ruchomości lub złamania wieloodłamowego, niezbędne jest leczenie operacyjne. Działania te polegają na otwartym nastawieniu kości i zespoleniu powstałego złamania. Często stosowane są specjalne śruby, implanty, a także inne skomplikowane czynności, jeżeli dodatkowo doszło do uszkodzenia okolicznych struktur anatomicznych. Niekiedy konieczne bywa wycięcie części głowy kości promieniowej czy zastosowanie endoprotezoplastyki tego elementu.
  • Kompleksową diagnostyką złamań kości promieniowej, jak i specjalistycznym leczeniem z zastosowaniem innowacyjnych metod indywidualnie dobieranych do każdego Pacjenta zajmują się chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Bądźmy w kontakcie

Adres