Nadgarstek to obszar ręki, których stanowi jedno z najbardziej skomplikowanych połączeń wielu różnorodnych struktur kostnych. To właśnie ten staw jest połączeniem kości łokciowej oraz promieniowej przedramienia z pięcioma kośćmi śródręcza paliczków. Staw nadgarstkowy to aż osiem mniejszych kości nadgarstka i wiele skomplikowanych połączeń różnych tkanek, których prawidłowe działania umożliwia nam sprawne poruszanie dłonią, chwytanie czy odczuwanie. Niestety na skutek różnych sytuacji mogą wystąpić złamania kości nadgarstka. Kompleksową diagnostyką i leczeniem takich przypadków zajmują się chirurdzy ręki z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Złamania kości nadgarstka
Złamanie nadgarstka – co warto wiedzieć?
- Złamania kości nadgarstka najczęściej mają miejsce na skutek urazów mechanicznych, szczególnie podczas uprawiania aktywności sportowej. W tym obszarze również może wystąpić złamanie nadgarstka z przemieszczeniem. Ze względu na dość skomplikowaną budowę stawu można tu wymienić:
- - złamanie kości łódeczkowatej – stanowi 60-80% wszystkich złamań nadgarstka i jest jednocześnie najczęściej nierozpoznawalnym typem złamania w obrębie całej kończyny górnej,
- - złamanie kości promieniowej – typ złamania, który występuje stosunkowo najczęściej w obrębie całej kończyny górnej,
- - złamanie kości trójgraniastej – po złamaniu kości łódeczkowatej to właśnie ten rodzaj złamania w obszarze nadgarstka występuje najczęściej. Z założenia nie należy do złamań groźnych i najczęściej leczone jest za pomocą unieruchomienia lub zastosowania metod zachowawczych,
- - pozostałe złamania – dość rzadkie, jednak wymagają szczegółowej diagnostyki i obserwacji medycznej.
Złamanie ręki w nadgarstku – objawy
- Ograniczenie funkcjonalności czy narastający ból to tylko niektóre skutki, jakie może wywołać nieleczone złamanie kości nadgarstka. Objawy charakterystyczne dla tej przypadłości powinny być więc jak najszybciej skonsultowane ze specjalistami, którzy podejmą właściwe leczenie.
- Początkowo często Pacjent nie wie, że nastąpiło złamanie nadgarstka. Objawy pojawiają się zazwyczaj po jakimś czasie od zdarzenia i wraz z naruszeniem struktury stawu ból nie występuje od razu. Wraz z rozwojem problemu dolegliwości zaczynają nasilać się zwłaszcza podczas chwytania czy uciskania miejsca złamania. Gdy doszło do złamania kości nadgarstka i problem przybiera na sile, może wystąpić również obrzęk, zasinienie, a niekiedy też uczucie gorąca lub drętwienia.
- W takich sytuacjach kluczowa jest jak najszybsza diagnostyka obrazowa i konsultacja. Powikłania po złamaniu nadgarstka wiążą się ze znacznym nasileniem dolegliwości i koniecznością zastosowania o wiele poważniejszych działań chirurgicznych. Brak rozpoznania, zaniechanie leczenia lub nieskuteczne metody najczęściej prowadzą do rozwoju zmian zwyrodnieniowych w rejonie nadgarstka, które mogą pojawić się u Pacjenta już nawet 5 lat po wystąpieniu urazu.
Złamanie w nadgarstku – leczenie
- Wczesne wykrycie złamania kości w nadgarstku np. w przypadku kości łódeczkowatej wiąże się z wykonaniem małoinwazyjnego zabiegu, podczas którego poprzez niewielkie nacięcie wprowadza się specjalny stabilizator. Następnie staw zostaje unieruchomiony do czasu wygojenia i Pacjent musi zastosować właściwą rehabilitację i ćwiczenia o charakterze wzmacniającym, rozciągającym czy koordynacyjnym. Wskazana jest także terapia manualna.
- Niektóre złamania nadgarstka leczone są bezoperacyjnie poprzez zastosowanie specjalnego opatrunku lub gipsu. Jeżeli jednak złamanie zdiagnozowane jest dość późno lub jest to złamanie kości nadgarstka z przemieszczeniem, konieczne jest wykonanie leczenia operacyjnego.
- Specjalistyczną diagnostyką i leczeniem złamań nadgarstka w każdym stadium za pomocą innowacyjnych metod i nowoczesnego sprzętu zajmują się chirurdzy ręki z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. To gwarancja uzyskania pomocy zarówno w przypadku świeżych złamań nadgarstka, jak i stanów utrwalonych oraz skomplikowanych złamań w nieodległym terminie, co jest kluczowe dla tego typu urazów.
Bądźmy w kontakcie
Adres
HANDPROJECT Clinic
Hand Surgery GroupTM.
Konsultacje specjalistyczne i zabiegi operacyjne
HANDPROJECT Clinic Minimedica
Obrońców Wybrzeża 7,
Gdańsk, POLAND
TELEFON:
+48 58 354 3771
+48 539 913 039