Jedną ze struktur kostnych, która niekiedy ulega uszkodzeniom po urazach nadgarstka, jest kość łódeczkowata. Złamanie to jest najczęściej następstwem upadków z własnej wysokości, w których dochodzi do podparcia się nadgarstkiem lub dłonią. Czym skutkuje złamanie kości łódeczkowatej? Objawy tej przypadłości warto znać, aby jak najszybciej zasięgnąć pomocy specjalisty i zapobiec poważnym konsekwencjom.
ZŁAMANIE KOŚCI ŁÓDECZKOWATEJ
Kość łódeczkowata i jej złamanie – charakterystyka
- Kość łódeczkowata to niewielka struktura znajdująca się w obrębie nadgarstka po stronie kciuka, czyli stronie promieniowej. Biorąc pod uwagę różne rodzaje i typy urazów, złamanie kości łódeczkowatej nadgarstka występuje dość rzadko. Jednak w przypadku uszkodzeń nadgarstka to zdecydowanie najczęstsze schorzenie kości.
- Często podczas różnych upadków podpieramy się właśnie ręką, czego efektem może być złamanie kości łódeczkowatej. Jeżeli w ciągu kilku godzin po zdarzeniu dolegliwości bólowe w tym miejscu nasilają się, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Niezbędna jest diagnostyka, a być może też operacja kości łódeczkowatej. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia okolicznych struktur i ograniczenia ruchomości kończyny.
Złamanie kości łódeczkowatej – objawy
- Złamanie kości łódeczkowatej daje charakterystyczne objawy. To w szczególności nasilający się ból nadgarstka odczuwany w okolicy podstawy kciuka. Dolegliwości wyraźnie nasilają się w przypadku ucisku tego miejsca oraz podczas poruszania nadgarstkiem.
- Często objawom tym towarzyszy też obrzęk, a także zasinienie okolic nadgarstka. Możliwie najszybsze udanie się do specjalisty z takimi objawami wpływa na odpowiedź na pytanie, jak długo zrasta się kość łódeczkowata. Im szybsza interwencja, tym lepiej.
Złamanie kości łódeczkowatej – leczenie i diagnostyka
- Pierwszym krokiem do wyleczenia schorzenia jest diagnostyka i wykonanie badań obrazowych, takich jak RTG, a niekiedy też tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Następnie można rozpocząć leczenie złamania kości łódeczkowatej. Zazwyczaj polega ono na założeniu gipsu i unieruchomieniu ręki, aby kość mogła się zrosnąć.
- W wielu przypadkach konieczna jest operacja kości łódeczkowatej, która polega na zespoleniu uszkodzonych fragmentów. To bardzo słabo ukrwiona struktura, w której leczeniu taka forma terapii stanowi najlepsze rozwiązanie dla zachowania sprawności ręki i pozbycia się dolegliwości bólowych.
Rokowania
- Złamanie kości łódeczkowatej zazwyczaj rokuje bardzo dobrze. Kluczowe jest jak najwcześniejsze rozpoznanie i wdrożenie właściwego postępowania. W przypadku niestosowania się do zaleceń lekarza lub zwlekania z konsultacją u specjalisty w miejscu urazu może powstać nieprawidłowe połączenie kości, czyli tzw. staw rzekomy. Staw rzekomy kości łódeczkowatej powoduje ból i utrudnienia w ruchomości nadgarstka. O wiele bardziej skomplikowane jest również leczenie operacyjne takiego przypadku. Zazwyczaj wymaga też dłuższej rekonwalescencji oraz zaawansowanej rehabilitacji. Kompleksowe działania w zakresie chirurgii ręki oferuje HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Bądźmy w kontakcie
Adres
HANDPROJECT Clinic
Hand Surgery GroupTM.
Konsultacje specjalistyczne i zabiegi operacyjne
HANDPROJECT Clinic Minimedica
Obrońców Wybrzeża 7,
Gdańsk, POLAND
TELEFON:
+48 58 354 3771
+48 539 913 039