Złamanie kości księżycowatej

Staw nadgarstkowy jest jedną z najbardziej skomplikowanych struktur anatomicznych, która podatna jest na liczne urazy i mikrouszkodzenia niemal każdego dnia. To zespół kilku niewielkich kości oraz innych elementów, w obrębie których może wystąpić taka przypadłość jak złamanie kości księżycowatej. Nierozpoznane złamania w obrębie nadgarstka mogą prowadzić do licznych powikłań, w tym wytworzenia stawów rzekomych i utrudnień w ruchomości i funkcjonalności ręki. Dlatego tak ważna jest właściwa i możliwie najszybsza diagnostyka oraz odpowiednie leczenie. Kompleksowe działania w tym zakresie podejmują specjaliści z dziedziny chirurgii ręki z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Kość księżycowata nadgarstka – co warto wiedzieć?

  • Kość księżycowata jest jedną z niewielu elementów małych rozmiarów wchodzących w skład zespołu ośmiu kości tworzących nadgarstek. Położona jest tuż obok końca dalszego kości promieniowej, w szeregu bliższym pomiędzy kością łódeczkowatą a kością trójgraniastą.
  • Kształt kości księżycowatej przypomina nieregularny sześcian i półksiężyc, stąd nazwa, jaką przybrała kość księżycowata. Złamanie tej struktury to jedna z przypadłości, która może jej dotyczyć, tuż obok zwichnięcia oraz choroby Kienböcka, będącej rodzajem martwicy jałowej. W przypadku tej choroby dochodzi do martwicy tkanki kostnej oraz szpiku przylegającego do kości bez możliwości regeneracji. W efekcie kość księżycowata się zapada i dochodzi do upośledzenia funkcji nadgarstka.

Złamanie kości księżycowatej – objawy

  • Charakterystyczne objawy złamania lub zwichnięcia kości księżycowatej to ból, który nasila się szczególnie podczas wykonywania ruchów ręką. W przypadku silnego urazu dolegliwości mogą pojawić się także w spoczynku i w nocy. Ponadto wyraźnemu osłabieniu ulega siła chwytu. Widocznie mniejsza jest też precyzja w wykonywaniu określonych ruchów dłonią. Może też pojawić się obrzęk.
  • Powyższe objawy należy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą. Brak podjęcia działania może skutkować wystąpieniem powikłań w postaci martwicy aseptycznej, czyli wspomnianej choroby Kienböcka.

Diagnostyka i leczenie – złamanie kości księżycowatej nadgarstka

  • W ramach diagnostyki przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z Pacjentem, a także badanie kliniczne. Najczęściej wykonuje się również badania obrazowe, takie jak RTG, a niekiedy też inne zlecone działania specjalistyczne. W zależności od indywidualnego stanu Pacjenta może zostać zastosowane nastawianie kości i opatrunek gipsowy lub też leczenie operacyjne. Często wraz z urazem kości księżycowatej uszkodzeniu ulega również kość łódeczkowata. Długość rekonwalescencji i powrotu do zdrowia zależy od indywidualnej rozległości urazu, obecności innych chorób, a także wieku Pacjenta.
  • Kompleksową diagnostyką, jak leczeniem złamań, zwichnięć i innych urazów kości księżycowatej zajmują się chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. We wszelkich podejmowanych działaniach stosowane są innowacyjne techniki i nowoczesny sprzęt diagnostyczny, co pozwala uzyskać precyzyjny obraz i wdrożyć dokładne czynności idealnie dopasowane do potrzeb każdego Pacjenta. To także gwarancja konsultacji w nieodległym terminie, co jest kluczowe w przypadku wszelkich urazów tego typu.

Bądźmy w kontakcie

Adres