Zespół kanału Guyona

Wśród różnego rodzaju schorzeń i chorób nerwów związanych z kończynami górnymi, które powodują dolegliwości bólowe i drętwienia, można wyróżnić zespół Guyona. To schorzenie związane z patologią w obrębie nerwu łokciowego, które powoduje zaburzenia czucia i wymaga specjalistycznego leczenia oraz odpowiedniej rehabilitacji. Sprawdź, czym charakteryzuje się zespół Guyona oraz jakie objawy wymagają pilnej konsultacji i zastosowania właściwej terapii.

Czym jest zespół kanału Guyona?

  • Zespół Guyona określany jest również jako zespół uciskowy nerwu łokciowego w kanale Guyona. Jest to schorzenie nerwu, który przebiega w okolicach kości haczykowatej, kości grochowatej i więzadła poprzecznego w nadgarstku, gdzie dochodzi do jego charakterystycznego ucisku – struktury te tworzą kanał Guyona. Choroba ściśle wiąże się z nerwem łokciowym, który bierze udział w prawidłowym czuciu w obrębie palca małego i serdecznego.
  • Zespół kanału Guyona i związane z nim zaburzenia funkcjonowania stawów nadgarstka czy drętwienia palców u rąk wymagają zastosowania odpowiedniego leczenia i prawidłowo dobranego postępowania w określonym przypadku klinicznym. W przeciwnym razie może dojść do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu kończyny i upośledzenia sprawności ręki oraz zaników mięśni.

Zespół kanału Guyona – przyczyny i objawy

  • Przyczyn wywołujących zespół Guyona może być wiele. Powodem wystąpienia schorzenia mogą być przerośnięte tkanki miękkie, guzy, zwłóknienia, gangliony czy zwapnienia występujące po przebytych zapaleniach lub urazach. Dolegliwości mogą pojawić się nagle, jak i narastać stopniowo wskutek powtarzających się przeciążeń określonych struktur anatomicznych.
  • Niezależnie od przyczyn wywołujących ucisk, można wyróżnić charakterystyczne symptomy, jakimi charakteryzuje się zespół kanału Guyona. Objawy to zaburzenia czucia w rejonie palców i nadgarstka, a także drętwienie i utrata sprawności i mobilności ręki, na przykład podczas próby otworzenia słoika.

Zespół kanału Guyona – diagnostyka i leczenie

  • W celu zdiagnozowania zespołu Guyona sprawdzany jest zakres ruchomości ręki, czucie i siła mięśniowa. Lekarz skupia się też na wyszukiwaniu deficytów neurologicznych i nieprawidłowości w unerwieniu nerwu łokciowego. Pacjent zazwyczaj ma wykonywane badanie ENG (badanie przewodnictwa nerwowego) i USG. W zależności od wskazań specjalista chirurgii ręki może skierować także na RTG, MRI czy TK.
  • Leczenie zespołu Guyona można podzielić na dwie główne metody: nieoperacyjną oraz operacyjną. Wielu pacjentów i lekarzy zaczyna od rehabilitacji, jednak w przypadkach bardziej zaawansowanych i długotrwałych niestety nie przynosi to zadowalających efektów.

Leczenie operacyjne

  • Wybór leczenia operacyjnego, zwłaszcza we wczesnym stadium, jest kluczowy dla uniknięcia poważniejszych komplikacji oraz złagodzenia objawów. Obecnie dostępne metody minimalnie inwazyjne, takie jak endoskopia, umożliwiają przeprowadzenie zabiegu nawet przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego.
  • Profesjonalną diagnostykę i leczenie zespołu kanału Guyona, jak i innych dolegliwości występujących w obrębie ręki, oferuje HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Bądźmy w kontakcie

Adres