Zerwanie ścięgna mięśnia bicepsa

Intensywna aktywność fizyczna, wyczerpująca praca, a także dość skomplikowana budowa kończyny górnej powodują, że obszar ten podatny jest na różnego rodzaju urazy i schorzenia. Wśród najpoważniejszych można wyróżnić m.in. zerwanie ścięgna mięśnia bicepsa. To uraz bolesny, który bywa bardzo poważny w skutkach i wymaga natychmiastowej interwencji specjalistów. Kompleksową diagnostyką i leczeniem zerwania ścięgna mięśnia bicepsa zajmują się chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Czym charakteryzuje się zerwanie ścięgna mięśnia bicepsa?

  • Zerwanie ścięgna mięśnia bicepsa określane bywa również jako zerwanie przyczepów bliższego lub dalszego ścięgna mięśnia dwugłowego ramienia. To jeden z urazów, który pojawia się w wyniku silnego lub gwałtownego rozciągnięcia mięśnia.
  • Przypadłość, jaką jest zerwanie ścięgna mięśnia bicepsa, ma charakter mięśniowy i może być całkowite lub częściowe. Następuje najczęściej na skutek wykonania kończyną górną zbyt ciężkiej aktywności. Może to być podźwignięcie, ale też intensywny trening czy przepracowanie.

Jak objawia się zerwanie ścięgna mięśnia bicepsa?

  • Objawy urazu są wyjątkowo charakterystyczne szczególnie w przypadku całkowitego zerwania ścięgna mięśnia bicepsa. W momencie pojawienia się przypadłości można usłyszeć charakterystyczne stuknięcie dochodzące z przedniej części łokcia, co występuje przy gwałtownym napięciu mięśnia. Jednocześnie zdarzeniu towarzyszy: intensywny ból odczuwalny w przedniej części łokcia, osłabienie siły w kończynie górnej, szczególnie podczas podejmowania próby zginania łokcia, osłabienie kończyny górnej podczas odwracania przedramienia.
  • Przy zerwaniu ścięgna mięśnia bicepsa może wystąpić także krwiak. Najczęściej też mięsień, który uległ uszkodzeniu, wybrzusza się i skraca.
  • W przypadku częściowego zerwania ścięgna mięśnia bicepsa często objawy urazu bywają niejednoznaczne. Tym bardziej w przypadku odczuwania jakichkolwiek dolegliwości, należy poddać się dokładnej diagnostyce. Tego typu uraz stosunkowo często pojawia się u mężczyzn przed 40. rokiem życia. Do wystąpienia przypadłości przyczynia się ponadto przebyte zapalenie ścięgien i zaburzenia krążenia w tym rejonie, przewlekły nikotynizm oraz zażywanie sterydów anabolicznych.

Zerwanie ścięgien mięśnia bicepsa - leczenie

  • Metoda leczenia zerwania ścięgien mięśnia bicepsa ściśle zależy od indywidualnego przypadku każdego Pacjenta, a także stopnia zaawansowania urazu. Przypadłość można leczyć w sposób zachowawczy, stosując metody regeneracyjne oraz operacyjnie. W stosunkowo łagodnych urazach stosuje się odciążenie kończyny, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, fizykoterapię, a także temblak.
  • W przypadku leczenia operacyjnego podejmuje się różne techniki i metody w celu stabilizacji ścięgna. Niekiedy potrzebne jest jedno lub dwa cięcia i wstawione zostają specjalne kotwice, tunele kostne czy implanty. Szczegółową diagnostykę zerwania ścięgien mięśnia bicepsa, jak i nowoczesne metody leczenia urazu w każdym stadium stosują chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Bądźmy w kontakcie

Adres