Uszkodzenie chrząstki trójkątnej

Pomiędzy kośćmi nadgarstka a kością łokciową znajduje się tzw. kompleks chrząstki trójkątnej. Główną funkcją tej charakterystycznej struktury jest stabilizacja stawu promieniowo-łokciowego dalszego, a także stawu promieniowo-nadgarstkowego. Niekiedy zdarza się, że na skutek różnych czynników dochodzi do uszkodzenia chrząstki trójkątnej. Wówczas niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki i wdrożenie specjalistycznych działań. Profesjonalną terapią kompleksu chrząstki trójkątnej zajmują się specjaliści z zakresu chirurgii ręki z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Chrząstka trójkątna – za co odpowiada?

  • Kompleks chrząstki trójkątnej to struktura, która jest odpowiedzialna za właściwe przekazywanie siły z okolicy przedramienia na nadgarstek. Chrząstka trójkątna jest kluczowa w prawidłowym funkcjonowaniu kończyny górnej. Nieprawidłowości w tym obszarze anatomicznym powodują problemy z ruchomością ręki, a także stanowią źródło dolegliwości i trudności ze swobodnym wykonywaniem niektórych ruchów.
  • Najczęstszą przyczyną uszkodzeń chrząstki trójkątnej nadgarstka są nadmierne obciążenia tej części kończyny, a także urazy oraz upadki na prostą rękę. Problemy mogą pojawić się także na skutek mocnych pociągnięć nadgarstka. Przypadłość dotycząca kompleksu chrząstki trójkątnej dotyczy często tenisistów, golfistów, osób grających regularnie w kręgle lub uprawiających gimnastykę.

Uszkodzenie chrząstki trójkątnej nadgarstka – objawy

  • Nieprawidłowości w funkcjonowaniu chrząstki trójkątnej nadgarstka oraz uszkodzenia tego elementu objawiają się najczęściej występowaniem dolegliwości bólowych w okolicy nadgarstka, a także charakterystycznym trzaskaniem w tym obszarze. Podczas wykonywania ruchów kończyną górną odczuwalne jest także przeskakiwanie, a podczas chwytania przedmiotów można odczuwać wyraźne osłabienie.
  • Przy problemach z uszkodzeniem w rejonie kompleksu chrząstki trójkątnej nadgarstka może również występować nadwrażliwość na dotyk, a także obrzęk. Osoby z uszkodzeniem chrząstki trójkątnej nadgarstka skarżą się również na ból występujący w okolicy małego palca, szczególnie przy rozciąganiu i odchylaniu.

Uszkodzenie chrząstki stawowej – leczenie

  • Przed zastosowaniem odpowiedniego leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki opartej na szczegółowym wywiadzie, a także testach prowokacyjnych. Może być również potrzebne wykonanie artroskopii nadgarstka. Ponadto wykonuje się zabiegi mające na celu przyszycie oderwanych elementów w obrębie trójkątnej chrząstki stawowej, więzadła lub stosuje się specjalne kotwiczki.
  • Kompleksową diagnostyką, jak i leczeniem z użyciem innowacyjnych metod i nowoczesnego sprzętu medycznego zajmują się specjaliści z zakresu chirurgii ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. To gwarancja pomocy i leczenia na najwyższym poziomie oraz możliwość umówienia się na stosowną konsultację i rozpoczęcie leczenia w nieodległym terminie, co jest kluczowe dla leczenia schorzeń związanych z chrząstką stawową.

Bądźmy w kontakcie

Adres