Ucisk nerwu łokciowego

W obrębie ręki znajdują się liczne struktury, naczynia i elementy, które ułożone są ściśle obok siebie. Niekiedy nawet niewielki uraz, schorzenie czy stłuczenie może spowodować szereg dolegliwości w tym obszarze ciała. Jednym z rejonów, w którym stosunkowo często pojawiają się dolegliwości bólowe, drętwienie czy zaburzenia czucia, jest nadgarstek i palce. Objawy te może natomiast wywoływać ucisk nerwu łokciowego. Kompleksową diagnostyką, jak i różnymi metodami leczenia tej przypadłości zajmują się specjaliści w zakresie chirurgii z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Czym jest ucisk nerwu łokciowego i w jaki sposób się objawia?

  • Ucisk nerwu łokciowego to schorzenie, którego bezpośrednią przyczyną jest m.in. zwężenie kanału łokciowego. Przypadłość ta objawia drętwieniem palców dłoni (szczególnie czwartego i piątego) oraz dolegliwościami bólowymi, które ulegają nasileniu głównie nad ranem i nocą. Ponadto wyraźnie zmniejsza się zręczność w obszarze dłoni oraz poziom siły, co wiąże się ze stopniowym zanikiem mięśni towarzyszącym schorzeniu.
  • Przy ucisku nerwu łokciowego dostrzegalne i odczuwalne są także przykurcze palców dłoni. Pacjenci skarżą się także na zaburzenia czucia najczęściej w rejonie czwartego i piątego palca oraz wewnątrz przedramienia.

Diagnostyka i leczenie ucisku nerwu łokciowego

  • W celu rozpoznania schorzenia i podjęcia odpowiednich działań leczniczych specjalista przeprowadza szczegółową konsultację z Pacjentem, wykonuje testy zręcznościowe oraz zleca wykonanie badań obrazowych, takich jak np. RTG, EMG, a czasami także rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa, o czym decyduje specjalista.
  • Po dokładnym określeniu stopnia zaawansowania schorzenia i zakresu funkcjonalności mięśni oraz sprawności nerwu łokciowego możliwe jest precyzyjne zaplanowanie leczenia, które w tym przypadku skupia się na przeprowadzeniu stosownych procedur chirurgicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.
  • Operacja ucisku nerwu łokciowego polega między innymi na przecięciu tkanki włóknistej powodującej ucisk i szereg towarzyszących schorzeniu dolegliwości. Dzięki wykonaniu tej procedury możliwe jest przywrócenie pełnej sprawności dłoni oraz wyeliminowanie zaburzeń czucia. Po wykonaniu zabiegu zakładane są szwy oraz opatrunek uciskowy.

Rekonwalescencja i efekty zabiegu

  • Pełen powrót do zdrowia i sprawności ręki trwa od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od metody leczenia i w dużej mierze zależy również od indywidualnych predyspozycji każdego Pacjenta, a także stosowania się do zaleceń lekarza prowadzącego. Po zabiegu likwidacji ucisku nerwu łokciowego niezbędna jest czasami odpowiednia rehabilitacja, która przyspieszy rekonwalescencję.
  • Kompleksowym leczeniem ucisku nerwu łokciowego z zastosowaniem innowacyjnych metod i najnowocześniejszego sprzętu medycznego zajmują się specjaliści w zakresie chirurgii ręki w HANDRPOJECT Clinic w Gdańsku. To gwarancja przeprowadzenia pełnej diagnostyki, jak i leczenia w komfortowych warunkach i przyjaznej atmosferze oraz nieodległych terminach.

Bądźmy w kontakcie

Adres