Transfery ścięgien po uszkodzeniu nerwów

Różnego rodzaju urazy, kontuzje, a także choroby, takie jak np. reumatoidalne zapalenie stawów mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń w obrębie kości, mięśni, stawów czy ścięgien. Są one często źródłem dolegliwości bólowych, problemów z ograniczeniem ruchomości i niedowładami, uczucia napięcia czy drętwienia. W ramach zabiegów rekonstrukcyjnych wykonuje się m.in. transfery ścięgien po uszkodzeniu nerwów. Takich działań podejmują się specjaliści z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Za co odpowiadają ścięgna?

  • Ścięgna to struktury anatomiczne, które łączą mięśnie i kości, przenosząc siły na układ szkieletowy. Ich podstawowym budulcem są włókna tkanki łącznej. W wyniku różnego rodzaju urazów lub kontuzji może dochodzić do uszkodzeń ścięgien i okolicznych elementów, w wyniku czego potrzebne bywa przeprowadzenie specjalistycznego zabiegu.
  • Ingerencja chirurgiczna w obrębie ścięgien konieczna bywa również w przypadku uszkodzenia nerwów, kiedy dochodzi do osłabienia mięśni, a także ich zaniku. Na skutek tego procesu dochodzi również do upośledzenia funkcji ścięgien oraz utraty i zmniejszenie ich włókien. Wówczas wraz z rekonstrukcją nerwów oraz często innymi specjalistycznymi czynnościami, przeprowadzane są transfery ścięgien. Dzięki takim zabiegom możliwe jest przywrócenie ruchomości kończyn i ustanie dolegliwości związanych z następstwem urazu.

W jakich przypadkach wykonuje się transfery ścięgien po uszkodzeniu nerwów?

  • W przypadku niektórych Pacjentów przebyte urazy powodują rozległe uszkodzenia nerwów. Mają one najczęściej charakter trwały i nieodwracalny. Stanom takim towarzyszą zazwyczaj postępujące niedowłady, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wówczas wykonuje się transfery ścięgien po uszkodzeniu nerwów.
  • Najczęściej tego typu operacje przeprowadzane są przy nieodwracalnym zniszczeniu nerwu promieniowego i tzw. “opadaniu ręki”. Wówczas charakterystyczny jest brak funkcji prostowników. W takich sytuacjach wykonywane jest przeniesienie niektórych ścięgien zginaczy na ścięgna w obszarze prostowników. Zazwyczaj są to struktury unerwione przez nerw łokciowy i pośrodkowy.

Transfery ścięgien po uszkodzeniu nerwów w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku

  • HANDPROJECT Clinic w Gdańsku to specjalistyczna placówka, w której przeprowadzana jest kompleksowa diagnostyka i leczenie uszkodzeń struktur anatomicznych w obrębie kończyny górnej. W tym celu stosowane są innowacyjne technologie i nowoczesny sprzęt medyczny, który umożliwia przeprowadzenie wszelkich zabiegów z ogromną precyzją.
  • Lekarze świadczący usługi medyczne w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku to wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści w zakresie chirurgii ręki, którzy w każdym przypadku dopasowują najlepszą możliwą metodę leczenia do danego poziomu zaawansowania schorzenia i stanu Pacjenta. Transfery ścięgien po uszkodzeniu nerwów w HANDPROJECT Clinic możliwe są do przeprowadzenia także podczas innych specjalistycznych zabiegów chirurgicznych wraz z innymi działaniami, których celem jest przywrócenie sprawności kończyny.

Bądźmy w kontakcie

Adres