Rekonstrukcje nerwów po urazie

Różnego rodzaju kontuzje i urazy ręki powodują uszkodzenia nie tylko w obrębie stawów, mięśni czy ścięgien, ale również nerwów. W efekcie mogą pojawiać się problemy z czuciem, drętwienie, napięcie czy osłabienie mięśni w kończynie. Wówczas niezbędne bywa wdrożenie zaawansowanych działań chirurgicznych. Rekonstrukcje nerwów po urazie i powstałe w wyniku różnego rodzaju schorzeń przeprowadzają specjaliści w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Rekonstrukcje nerwów po urazie – czy trzeba je wykonywać?

  • Uszkodzenia nerwów związane z przebytym urazem lub chorobą powodują szereg charakterystycznych dolegliwości oraz objawów. To nie tylko deficyty czuciowe w obrębie kończyny, ale również utrudnione poruszanie ręką i mniejsza precyzja wykonywania ruchów. Ponadto zdarza się, że osoby z uszkodzonymi nerwami odczuwają na co dzień dolegliwości bólowe, nadmierne i nieprzyjemne napięcie palców i osłabienie kończyny.
  • Brak zareagowania na tego typu objawy i zaniechanie przeprowadzenia rekonstrukcji nerwów po urazie prowadzi do coraz słabszej kondycji mięśni, a z czasem także zaniku całych ich grup. Wykonanie rekonstrukcji nerwów może też ustrzec przed pojawieniem się bolesnej dolegliwości, jaką jest nerwiak. Umożliwiają to również rekonstrukcje nerwów po udarze mózgu wykonywane w HANDPROJECT Clinic.

Jak wykonywane są rekonstrukcje nerwów po urazie?

  • Rekonstrukcje nerwów można przeprowadzić z zastosowaniem różnych technik, których wybór jest w każdym przypadku szczegółowo dobierany do stanu Pacjenta. Znaczenie ma tu przede wszystkim rozległość przebytego urazu, poziom uszkodzenia nerwu, a także czas, jaki upłynął od zdarzenia. Nie bez znaczenia jest także wiek Pacjenta oraz obecność ewentualnych chorób współistniejących.
  • Najlepsze efekty uzyskuje się w przypadku wykonania rekonstrukcji nerwów możliwie jak najszybciej po przebytym urazie. Wówczas chirurg zszywa oba kikuty przerwanego nerwu, który ma szansę na odbudowę. To dla Pacjenta największa szansa na odzyskanie sprawności w kończynie. Im dłuższy czas od urazu, tym mniejsze prawdopodobieństwo uzyskania maksymalnie korzystnych efektów. Każdy organizm jest jednak inny, podobnie jak jego możliwości regeneracyjne. W przypadku takich operacji niezwykle istotne jest, aby zabieg przeprowadzili wykwalifikowani i doświadczeni chirurdzy, którzy specjalizują się w tego typu procedurach.

Zaawansowane rekonstrukcje nerwów po urazie

  • Jeżeli u danego Pacjenta występują rozległe uszkodzenia nerwów, podczas rekonstrukcji wykonywany jest przeszczep, który często pobiera się np. z nerwu łydkowego. To złożona i wieloetapowa operacja z zakresu mikrochirurgii przeprowadzana z użyciem lup i mikroskopu operacyjnego.
  • Rekonstrukcje nerwów po urazie wymagają również wdrożenia odpowiednich aktywności w ramach właściwie dobranej rehabilitacji pozabiegowej. Niezbędna bywa także fizjoterapia. Uznaje się, że tempo regeneracji nerwów u młodych i zdrowych osób wynosi 1mm/dobę. Jest to jednak wartość szacunkowa, która nie stanowi gwarancji w związku z przeprowadzonym zabiegiem.

Bądźmy w kontakcie

Adres