Regeneracja nerwów

Układ nerwowy człowieka jest jednym z najdelikatniejszych systemów znajdujących się w obrębie organizmu. Wszelkie uszkodzenia związane z nim wymagają zaawansowanych działań, których efekty nie zawsze da się przewidzieć. Niekiedy możliwe jest przeprowadzenie zespolenia uszkodzonych nerwów, a także rekonstrukcja nerwów, po której dokuczliwe objawy w postaci niedowładów czy opadania kończyn mogą ustąpić. Aby jednak było to możliwe, musi nastąpić regeneracja nerwów, która trwa bardzo długo. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kiedy potrzebna jest regeneracja nerwów?

  • Regeneracja nerwów najczęściej bywa potrzebna po różnego rodzaju uszkodzeniach mechanicznych, a także kontuzjach lub chorobach układu nerwowego czy schorzeniach układowych. Jest tak na przykład na skutek zaawansowanej choroby cywilizacyjnej, jaką jest cukrzyca, a także w sytuacji powikłań po zatruciach w leczeniu przeciwnowotworowym. Uszkodzenia struktur nerwowych mogą być również spowodowane uciskiem. Wówczas nerwy nie mogą prawidłowo pełnić swoich funkcji anatomicznych i dochodzi do ich upośledzenia. Po ustaniu przyczyny uciśnięcia potrzebna jest zatem odpowiednia pomoc chirurgiczna, a w następstwie regeneracja nerwów.
  • Regeneracja nerwów obwodowych jest także niezbędnym procesem po przejściu różnego rodzaju skomplikowanych działań chirurgicznych. Wykonywane są one między innymi na skutek różnych schorzeń o charakterze zwyrodnieniowym lub przeprowadzonych w związku z przebytym urazem czy nieprawidłowym zrostem struktur.

W jaki sposób odbywa się regeneracja nerwów?

  • Regeneracja nerwów, jak i odbudowa tych struktur przebiega dość wolno w porównaniu do innych tkanek znajdujących się w obrębie naszego organizmu. Dodatkowo wpływ na ich regenerację mają także predyspozycje genetyczne oraz indywidualny przypadek każdego pacjenta. Nie bez znaczenia w regeneracji nerwów obwodowych mają również konkretne schorzenia, które doprowadziły do degradacji tych struktur.
  • W każdym przypadku jednak bardzo ważne są odpowiednie masaże przeprowadzane w miejscu, w którego obrębie występuje dolegliwość, a także rehabilitacja przeprowadzana z uwzględnieniem zabiegów dobranych przez specjalistów. Kluczowe bywa tutaj również leczenie farmakologiczne. Aby pobudzić nerwy do regeneracji, konieczna bywa również ingerencja chirurgiczna. Bardzo pomocne w regeneracji nerwów bywają również wszelkie zabiegi z wykorzystaniem ciepła, a także drenażu. Często też stosowana jest elektroterapia oraz biostymulacja laserowa.

Diagnostyka

  • Kompleksową diagnostyką, jak i leczeniem wszelkiego rodzaju schorzeń związanych z kończynami górnymi i problemami nerwowymi zajmują się specjaliści z zakresu chirurgii ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. To nowoczesne centrum medyczne, w którym stosuje się innowacyjne technologie i najnowocześniejszy sprzęt zabiegowy. Wszelkie działania i zabiegi dobierane są indywidualnie do danego stanu Pacjenta, dzięki czemu zarówno leczenie, jak i regeneracja nerwów najczęściej umożliwiają osiągnięcie zamierzonych rezultatów.

Bądźmy w kontakcie

Adres