Złamania kości w obrębie kończyny górnej bywają niekiedy bardzo skomplikowane. Niestety, zarówno wskutek zaniedbań związanych z odpowiednią interwencją tuż po urazie, jak i po przeprowadzeniu odpowiedniego leczenia zachowawczego czy operacyjnego może wystąpić powikłanie w postaci złego zrostu kostnego. Stan ten powoduje szereg dolegliwości bólowych, jak i funkcjonalnych. Wymaga też odpowiedniej diagnostyki oraz wykonania stosownych działań chirurgicznych. Wśród nich znajduje się między innymi osteotomia korekcyjna. Profesjonalne zabiegi tego typu przyprowadzają chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Osteotomie korekcyjne po złamaniach
Co to jest osteotomia?
- Osteotomia jest operacyjnym zabiegiem chirurgicznym, który wykonywany jest w celu przekształcenia oraz przemodelowania struktur kostnych, a także otaczających je tkanek miękkich. Procedura tego typu przeprowadzana jest w celu usunięcia powstałych zniekształceń anatomicznych po złamaniach i urazach, a także po nieprawidłowych zrostach kostnych. Najczęściej osteotomia korekcyjna wykonywana jest w okolicy nasady kości lub też w obrębie samego stawu. Dotyczy to zarówno dłoni, nadgarstka, jak i całej ręki.
- Osteotomia korekcyjna w zniekształceniach kości po złamaniach przeprowadzana jest także w celu skorygowania skrócenia czy wydłużenia kości, która ulega prawidłowemu wzrostowi lub zdeformowaniu. To operacja zalecana również w sytuacji, gdy struktury kostne nie przylegają do stawów w taki sposób, w jaki powinny. Pacjent odczuwa wówczas ograniczoną ruchomość ręki, a także ból. Towarzyszy mu też nietypowy wygląd kończyny w okolicy zrostu.
- Osteotomię korekcyjną można wykonać u Pacjentów w zróżnicowanym wieku. Tego typu operacja umożliwia uniknięcie implantów oraz innego rodzaju struktur zastępczych.
Wskazania do osteotomii korekcyjnej w zniekształceniach kości po złamaniach
- Osteotomia korekcyjna wykonywana jest najczęściej w celu skorygowania nieodpowiedniego ustawienia stawu, co nastąpiło na skutek złego zrostu kości czy też zdeformowania go. Zabieg ten wykonuje się również przy nadmiernym wygięciu czy rotacji kości.
- Niekiedy osteotomię korekcyjną można przeprowadzić w obszarze nadgarstka, aby zmniejszyć ból o charakterze przewlekłym wywoływany niewłaściwym wzrostem elementów anatomicznych, zapaleniem stawów czy innymi charakterystycznymi schorzeniami występującymi w tym rejonie.
Na czym polega osteotomia korekcyjna?
- Podczas osteotomii korekcyjnej wykonywane są cięcia, a następnie stosowne przesunięcia, obracania i inne czynności, dzięki którym można uzyskać prawidłową formę kości. Następnie unieruchamiane są wszystkie struktury anatomiczne za pomocą specjalnej płytki oraz śrub. Rekonwalescencja po tego typu operacji trwa zazwyczaj od 6 do 12 tygodni.
- Jednocześnie Pacjenci zobligowani są do odbywania odpowiedniej rehabilitacji. Kompleksową diagnostykę, jak i przeprowadzanie osteotomii korekcyjnej w zniekształceniach kości po złamaniach przeprowadzają wykwalifikowani chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Bądźmy w kontakcie
Adres
HANDPROJECT Clinic
Hand Surgery GroupTM.
Konsultacje specjalistyczne i zabiegi operacyjne
HANDPROJECT Clinic Minimedica
Obrońców Wybrzeża 7,
Gdańsk, POLAND
TELEFON:
+48 58 354 3771
+48 539 913 039