Niestabilność nadgarstka

Nadgarstek i okoliczne struktury w kończynie górnej to jedne z najbardziej skomplikowanych rejonów w organizmie człowieka pod względem budowy. Jednocześnie są to obszary narażone na wiele rodzajów schorzeń oraz urazów. W ich wyniku może pojawić się niestabilność nadgarstka. To stan, kiedy zaburzeniu ulega odpowiednie ustawienie kości oraz praca mięśni i ścięgien. Powoduje to dolegliwości bólowe, a także problemy z prawidłowym funkcjonowaniem ręki. Szczegółową diagnostyką, a także właściwym leczeniem niestabilności nadgarstka zajmują się specjaliści z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Czym jest niestabilność nadgarstka? Objawy

  • Niestabilność nadgarstka to stan kliniczny, w którym występuje nieodpowiednie skoordynowanie ruchomości stawów występujących w tym obszarze. Ponadto w tego typu schorzeniu udział biorą także mięśnie czy kości, które bywają nieprawidłowo ustawione względem siebie. W wyniku niewłaściwego ustawienia poszczególnych struktur ten rejon kończyny nie ma możliwości poruszania się w takim zakresie, w jakim powinien zgodnie z anatomią. Ograniczeniu ulega również zasięg ruchów w różnych płaszczyznach i dochodzi do blokady oraz ograniczenia ruchomości ręki.
  • Niektóre osoby przy niestabilności nadgarstka mogą słyszeć charakterystyczne kliknięcia, trzaski, a także odczuwać przeskakiwania kości. Towarzyszą im nierzadko dolegliwości bólowe przejawiające się jako kłucie np. podczas podpierania się ręką czy podnoszenia ciężaru. Zdecydowanie nasilenie bólu ma miejsce podczas aktywności fizycznej, a ustępuje przy odpoczynku. Niektóre osoby z niestabilnością nadgarstka zauważają również osłabienie siły mięśniowej i pogorszenie zdolności chwytania.

Niestabilność nadgarstka – przyczyny

  • Bezpośrednią przyczyną niestabilności nadgarstka jest uszkodzenie aparatu więzadłowo-torebkowego. Następuje to najczęściej na skutek przebytego urazu, takiego jak upadek na rękę. Niekiedy też niestabilność nadgarstka spowodowana jest przeciążeniami kończyny i pojawieniem się mikrourazów. To szczególnie częsty powód niestabilności nadgarstka u sportowców i osób eksploatujących nadgarstki w pracy zawodowej.
  • Niekiedy też niestabilność nadgarstka rozwija się u Pacjentów z wrodzoną lub nabytą wiotkością stawową oraz na skutek osłabienia mięśni.

Niestabilność nadgarstka – leczenie

  • We wczesnym stadium niestabilności nadgarstka stosuje się leczenie zachowawcze polegające na odpowiednio dobranych ćwiczeniach fizjoterapeutycznych. Mają one na celu wzmocnienie mięśni i poprawę stabilności stawu. Najczęściej wykorzystuje się kinezyterapię oraz kinesiotaping, a także terapię manualną i elektroterapię.
  • W zaawansowanym stadium schorzenia, kiedy doszło np. do zerwania więzadeł, niezbędne jest przeprowadzenie leczenia operacyjnego. Stosowane jest ono także w przypadku wystąpienia zmian zwyrodnieniowych w obszarze nadgarstka. Wykonywana jest wówczas m.in. alloplastyka, artrodeza lub inne działania indywidualne dobierane do konkretnego przypadku każdego Pacjenta.
  • Nowoczesne zabiegi operacyjne w leczeniu niestabilności nadgarstka i innych przypadłości kończyny górnej przeprowadzają wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. To gwarancja zastosowania innowacyjnych rozwiązań i przeprowadzenia działań w nieodległych terminach.

Bądźmy w kontakcie

Adres