Mikrochirurgiczne rekonstrukcje nerwów

W obrębie ręki znajdują się liczne struktury anatomiczne, które ciasno ułożone i niekiedy wyjątkowo niewielkich rozmiarów bywają podatne na uszkodzenia oraz urazy. W wyniku różnych czynników może dochodzić do osłabienia czucia i problemów z poruszaniem kończyną górną, czego przyczyną bywa uszkodzenie włókien nerwowych. W takich sytuacjach wykonuje się mikrochirurgiczne rekonstrukcje nerwów. Tego typu zabiegi przeprowadzane są w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Kiedy i dlaczego wykonuje się mikrochirurgiczne rekonstrukcje nerwów?

  • Na skutek intensywnych i długotrwałych ucisków, a także wypadków czy urazów mechanicznych dochodzi często do naruszenia elementów anatomicznych znajdujących się w rejonie ramienia, czy przedramienia. Choć nie zawsze takie uszkodzenia widoczne są od razu, mogą z czasem powodować osłabienie czucia w kończynie, problemy z poruszaniem ręką, utrudnienie precyzyjnego chwytania czy utrzymywania kończyny na określonej wysokości. Mogą wystąpić również zaburzenia przewodzenia bodźców i ich odczuwania.
  • Takie symptomy świadczą najczęściej o uszkodzeniu struktur nerwowych w obrębie kończyny. Wówczas niezbędne jest jak najszybsze podjęcie odpowiedniego leczenia i wykonania takiego zabiegu jak mikrochirurgiczna rekonstrukcja nerwów. Zwlekanie z podjęciem działań lub zaniechanie wykonania stosownego zabiegu najczęściej powoduje pogłębianie się przypadłości i może prowadzić do zaniku nawet całej grupy mięśniowej. Brak interwencji chirurgicznej niekiedy skutkuje również powstaniem bolesnej przypadłości, jaką jest nerwiak.

Na czym polegają mikrochirurgiczne rekonstrukcje nerwów?

  • Przebieg zabiegu, jak i metody stosowane podczas mikrochirurgicznej rekonstrukcji nerwów ściśle zależą od stanu Pacjenta, czasu, jaki upłynął od uszkodzenia struktur nerwowych, a także poziomu zaawansowania i rozległości problemu. Im wcześniej zostanie wdrożone stosowne leczenie, tym lepsze rezultaty.
  • Mikrochirurgiczne rekonstrukcje nerwów polegają na precyzyjnym zszyciu kikutów przerwanego nerwu i przywróceniu im ponownie przewodnictwa. Jeżeli zniszczeniu uległa znaczna część danej struktury, wówczas w ramach zabiegu poza rekonstrukcją wykonuje się także przeszczep nerwu, który często pobierany jest np. z nerwu łydkowego.

Mikrochirurgiczne rekonstrukcje nerwów – efekty

  • Przeprowadzenie rekonstrukcji struktur nerwowych ma na celu umożliwienie im regeneracji i przywrócenie funkcji anatomicznych. Aby rezultat zabiegu był jak najlepszy, kluczowa w całym procesie leczniczym jest także rehabilitacja i fizjoterapia kończyny. Działania te jednocześnie zmniejszają ryzyko pojawienia się przykurczów stawowych i zaniku mięśni.
  • Mikrochirurgiczna rekonstrukcja nerwów to precyzyjna i trudna operacja wykonywana z użyciem mikroskopu i zaawansowanych narzędzi, którą wykonują specjaliści w zakresie mikrochirurgii ręki. Kompleksowa diagnostyka, jak i leczenie indywidualnie dobrane do stanu Pacjenta prowadzone przy użyciu innowacyjnych technologii dostępne jest w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Bądźmy w kontakcie

Adres