Nadgarstek to skomplikowany obszar anatomiczny, dzięki któremu możliwe jest sprawne posługiwanie się dłonią. Jednak na skutek różnego rodzaju urazów oraz innych czynników może pojawić się w tym obszarze szereg dolegliwości. Wśród nich znajdują się guzy nadgarstka. To dokuczliwe przypadłości i wrażliwe na dotyk, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i przysparzają wielu problemów. Kompleksową diagnostyką oraz leczeniem guzów nadgarstka zajmują się chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Guzy nadgarstka
Guz na nadgarstku – co to jest?
- W obrębie nadgarstka mogą pojawić się zgrubienia i guzy różnego rodzaju. Najczęściej jednak wśród guzów nadgarstków wyróżnić można ganglion, czyli twardą torbiel, która zawiera w środku płyn. Najczęściej przypadłości tej towarzyszy wrażliwość na poruszanie nadgarstkiem i dotyk w miejscu, gdzie występuje ganglion. Charakterystyczne jest również odczuwanie dolegliwości bólowych podczas poruszania nadgarstkiem, a także występujący odczyn zapalny. Zdarza się, że guzy na nadgarstku mogą także powodować problemy z czuciem w obrębie dłoni. Ma to miejsce w sytuacji, gdy guz uciska na nerwy przebiegające w tej okolicy.
- W sytuacji, gdy dostrzeżemy zgrubienie w okolicy nadgarstka oraz występowanie powyższych objawów, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Lekarz przeprowadzi wówczas szczegółowy wywiad z Pacjentem, a także dokona wymaganych badań takich jak RTG, USG czy rezonans magnetyczny. Ich wyniki umożliwią odróżnienie ganglionu od innego rodzaju schorzeń, takich jak stan zapalny czy nerwiak. To z kolei umożliwi dobranie właściwej metody leczenia i wyeliminowanie problemu możliwie na jak najwcześniejszym etapie.
Guzy na nadgarstku – przyczyny i czynniki ryzyka
- Guzy na nadgarstku najczęściej pojawiają się w wyniku przeciążeń tej okolicy ręki, a także na skutek przebytych urazów. Niekiedy też tego typu przypadłość może wystąpić w wyniku z zapalenia torebek stawowych lub zaistnieć jednocześnie z zapalenie ścięgien mięśni nadgarstka.
- Często też guz w okolicy nadgarstka pojawia się u osób, które w swojej pracy zawodowej narażone są na intensywny wysiłek fizyczny i obciążania ręki właśnie w obrębie nadgarstka. Dolegliwość ta dotyczy głównie osób pracujących jako kierowcy czy też pracownicy komputerowi. Schorzenie to występuje także u sportowców, a w szczególności tenisistów i wioślarzy. Guzy nadgarstka pojawiają się także u osób, które dużo dźwigają.
Guzy na nadgarstku – leczenie
- Czasami zdarza się, że guzy na nadgarstku wchłaniają się samoistnie. Jeżeli tak się nie dzieje, niezbędne bywa zastosowanie zabiegów nakłuwania guza wraz z odsysaniem płynu. Zalecane jest również stosowanie kortykosteroidów. Guzy nadgarstka to niestety przypadłość, która niekiedy ulega odnowieniu. Wówczas stosuje się zabiegi chirurgiczne polegające na usunięciu guza. Leczenie wspomagane jest również stosowaniem zabiegów fizjoterapeutycznych. Zalecany jest kinesiotaping, a także odpowiednia rehabilitacja.
- Nawet w sytuacji, gdy przeprowadzony został zabieg chirurgiczny, nie ma pewności, że guz nadgarstka nie odnowi się. Dlatego tak ważne jest, aby już przy pierwszych objawach guza skontaktować się ze specjalistą i podjąć odpowiednie działanie na jak najwcześniejszym etapie danej przypadłości. Kompleksową diagnostykę oraz innowacyjne leczenie w tym zakresie oferują chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Bądźmy w kontakcie
Adres
HANDPROJECT Clinic
Hand Surgery GroupTM.
Konsultacje specjalistyczne i zabiegi operacyjne
HANDPROJECT Clinic Minimedica
Obrońców Wybrzeża 7,
Gdańsk, POLAND
TELEFON:
+48 58 354 3771
+48 539 913 039