Guzy i nowotwory nerwów obwodowych

Guzy i nowotwory nerwów obwodowych pojawiają się na skutek nieodpowiednio leczonych schorzeń lub w przypadku zaniechania działań diagnostycznych i terapeutycznych przy występowaniu niepokojących objawów. Niekiedy też przypadłości tego typu tworzą się na skutek innych przyczyn. Niezależnie od powodu wymagają szczegółowego rozpoznania i podjęcia odpowiednio dobranego rodzaju leczenia, którym często są działania z zakresu chirurgii ręki. Kompleksowym diagnozowaniem i leczeniem guzów oraz nowotworów nerwów obwodowych zajmują się specjaliści z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Czym są guzy i nowotwory nerwów obwodowych?

  • Nowotwory i guzy występujące w obrębie nerwów obwodowych to różnego rodzaju przypadłości o nieprawidłowej strukturze i cechach, które mogą wywoływać określone dolegliwości bólowe, a w przypadku rozrostu i braku interwencji – niebezpieczne powikłania. Ze względu na przyczynę powstawania, która często nie jest możliwa do określenia, są to różnego rodzaju guzy, zgrubienia i twory obejmujące również inne struktury anatomiczne, takie jak kości, mięśnie, skórę i inne tkanki.
  • Choć stosunkowo najczęściej wśród guzów i nowotworów nerwów obwodowych pojawiają się nerwiaki, do tej grupy przypadłości zaliczają się także guzy złośliwe, gangliony, tłuszczaki i inne. Najczęściej nowotwory i guzy nerwów obwodowych powstają z osłonek nerwowych oraz tworzących je komórek. Są to stosunkowo rzadkie przypadłości w porównaniu do nowotworów niezwiązanych z układem nerwowym.

Jak rozpoznać guz lub nowotwór nerwów obwodowych?

  • Guzy i nowotwory nerwów obwodowych nie zawsze dają charakterystyczne objawy. Często zalicza się do nich widoczne zgrubienie, które poza zmianą kształtu czy nietypowym wybrzuszeniem w obrębie kończyny nie daje innych charakterystycznych symptomów.
  • Niekiedy jednak guz czy nowotwór nerwów obwodowych poza zgrubieniem, które często można podskórnie nieco przemieścić, powoduje też ucisk, dolegliwości bólowe podczas poruszania kończyną, promieniujący ból, uczucie pieczenia, obrzęk czy ograniczenie ruchomości, a także drętwienie, mrowienie czy zaburzenia czucia w kończynie. W każdym przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty w celu wykonania stosownych badań i zdiagnozowania problemu. Zdarza się, że poważne schorzenia nie dają intensywnych i dokuczliwych objawów, a wczesne wykrycie schorzenia stanowi możliwość całkowitego wyleczenia nawet bardzo poważnej choroby.

Guzy i nowotwory nerwów obwodowych – leczenie

  • Leczenie guzów i nowotworów nerwów obwodowych skupia się przede wszystkim na usunięciu zmiany chorobowej za pomocą odpowiednio dobranej metody chirurgicznej. Następnie materiał poddawany jest najczęściej badaniu histopatologicznemu. W zależności od uzyskanego wyniku leczenie może być kontynuowane z zastosowaniem chemioterapii lub radioterapii.
  • Ponadto poza usunięciem zmiany nowotworowej czy guza stosuje się również różnego rodzaju rekonstrukcje struktur anatomicznych w tym nerwów, co ściśle zależy od indywidualnego przypadku danego Pacjenta.
  • Szczegółową diagnostyką, jak i leczeniem guzów oraz nowotworów nerwów obwodowych z zastosowaniem innowacyjnych metod i nowoczesnych urządzeń zajmują się specjaliści z zakresu chirurgii ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Bądźmy w kontakcie

Adres