Dermofasciectomia z przeszczepem skórnym

W obrębie ręki występuje wiele różnych schorzeń, których podłożem mogą być zarówno doznane urazy, nieprawidłowo zrośnięte struktury, współistniejące choroby, jak i zwyrodnienia. Wśród schorzeń wymagających w zaawansowanym stadium leczenia chirurgicznego poprzez przeprowadzenie dermofasciectomii z przeszczepem skórnym znajduje się przykurcz Dupuytrena. Kompleksową diagnostyką oraz różnymi zabiegami i formami leczenia tej przypadłości zajmują się specjaliści z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Co to jest przykurcz Dupuytrena?

  • Przykurcz Dupuytrena to stosunkowo powszechne schorzenie występujące w rejonie dłoni, a najczęściej w okolicy czwartego i piątego palca. Charakteryzuje się nadmiernym i postępującym przerostem tkanki podskórnej. W efekcie powięź ulega zgrubieniu i wyraźnej przebudowie, a palce dłoni stają się przykurczone. Ogranicza to ich sprawność, powoduje kłopoty w chwytaniu i codziennym funkcjonowaniu.
  • Choroba Dupuytrena częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet i pojawia się już po 40. roku życia. Choć w dużej mierze za jej występowanie odpowiadają czynniki genetyczne, do rozwoju schorzenia przyczyniają się mikrourazy oraz przebyte urazy ręki o charakterze zamkniętym lub otwartym.

Kiedy przykurcz Dupuytrena wymaga leczenia operacyjnego?

  • Przykurcz i grubienie oraz deformację powięzi można podzielić na stopnie zaawansowania, od których zależy rodzaj podejmowanych działań i forma leczenia przypadłości. W początkowej fazie schorzenia pojawiają się guzkowate zgrubienia, które z upływem czasu ulegają rozrostowi i łączeniu się. Choroba postępuje aż do wystąpienia całkowitego przykurczu i deformacji w obrębie stawów międzypaliczkowych.
  • Jeżeli Pacjent opierając rękę o powierzchnię stołu, nie jest w stanie przyłożyć do płaszczyzny całej dłoni, zazwyczaj wymagane jest leczenie operacyjne. Wśród najbardziej zaawansowanych zabiegów znajduje się dermofasciectomia z przeszczepem skórnym, która umożliwia Pacjentowi przywrócenie sprawności w ręce i pozbycie się dolegliwości związanych z przykurczem Dupuytrena.

Na czym polega dermofasciectomia z przeszczepem skórnym?

  • Zabieg dermofasciectomii z przeszczepem skórnym polega na całkowitym usunięciu zbliznowaciałej tkanki łącznej wewnątrz dłoni powodującej przykurcz i problemy z ruchomością dłoni oraz skóry objętej zmianami. Następnie w miejsce ubytku powłoki ciała wykonywany jest przeszczep skóry. To procedura, która umożliwia odzyskanie sprawności ręki i jednocześnie maskuje braki estetyczne związane z resekcją.
  • Dermofasciectomia z przeszczepem skórnym polega na przecięciu skóry dłoni oraz palców, a następnie usunięciu całości zgrubiałej i zmienionej chorobowo tkanki. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu regionalnym lub ogólnym, a skóra do przeszczepu w okolice dłoni pobierana jest najczęściej z okolicy pachwiny, lub przedramienia. Czas trwania operacji to zazwyczaj około 2-3 godziny, choć kwestia ta może być różna w zależności od indywidualnego stanu Pacjenta.
  • Dermofaciectomia z przeszczepem skórnym przy zastosowaniu innowacyjnych metod i najnowszych technologii, przeprowadzana jest przez doświadczonych w tym zakresie chirurgów w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Bądźmy w kontakcie

Adres