Chondromalacja i uszkodzenia chrząstki stawowej

Chrząstka stawowa to jedna z najważniejszych struktur wchodzących w skład stawów, która jest niezbędna do prawidłowego i bezbolesnego poruszania ręką. Wszelkie uszkodzenia w tym obszarze przysparzają dokuczliwych dolegliwości, które wpływają również na ruchomość kończyny i zdolność poruszania nią na co dzień. Chondromalacja stanowi jedną z najczęściej występujących przypadłości w procesie leczenia i terapii ręki. Kompleksową diagnostyką, jak i leczeniem chondromalacji zajmują się specjaliści w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Co to jest chondromalacja?

  • Chondromalacja lub chondropatia to różnego rodzaju uszkodzenia chrząstki stawowej obecne w każdym stawie, w tym strukturach tego typu występujących w kończynach górnych. Dzięki chrząstce stawowej możliwe jest pokrywanie powierzchni stawowych kości i tym samym sprawne i bezbolesne poruszanie się ich bez ocierania o siebie. To m.in. takie ruchy jak rotacja, zginanie i prostowanie, odwodzenie i przywodzenie.
  • Przez pojęcie chondromalacji można rozumieć również zużycie stawu. Ryzyko wystąpienia tego zjawiska zwiększa się wraz z wiekiem i zużywaniem chrząstki. Nazwa pojęcia związana jest natomiast bezpośrednio z chondrocytami, czyli komórkami chrząstki stawowej.

Jakie są przyczyny chondromalacji?

  • Poza naturalnym zużywaniem się chrząstki stawowej przyczyną chondromalacji mogą być również różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, urazy, przeciążenia w wyniku np. intensywnej pracy zawodowej wykonywanej przy pomocy rąk czy zwyrodnienia. Chondromalacja może być też spowodowana przewlekłymi zapaleniami i chorobami, takimi jak: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, dna moczanowa, łuszczyca, cukrzyca, krystalopatia, schorzenia genetyczne.
  • Chondromalacja może wystąpić również na skutek częstych urazów występujących w okresie dzieciństwa, przebytych zapaleń stawów czy niektórych chorób i wad genetycznych, takich jak np. dysplazja stawów. Ponadto do chondromalacji może doprowadzić także skręcenie stawu, złamanie śródstawowe i złamanie kości, mikrourazy, nawykowe zwichnięcie rzepki i stawów oraz zła dieta w okresie dziecięcym.

Chondromalacja – rozpoznanie i diagnostyka

  • W przypadku chondromalacji można wyróżnić cztery stopnie zaawansowania schorzenia, z których każdy wymaga nieco innego leczenia. W celu zdiagnozowania problemu wykonywane jest badanie kliniczne oraz odbywa się szczegółowy wywiad z Pacjentem. Warto na konsultację lekarską zabrać posiadane wyniki badań, w tym dokumenty z badań obrazowych.
  • Ponadto specjalista przeprowadza odpowiednie testy czynnościowe, zleca przeprowadzenie odpowiednich badań obrazowych, a jeżeli zachodzi taka potrzeba, także badań dodatkowych.

Objawy chondromalacji

  • Do najczęstszych objawów chondromalacji należy dyskomfort i dolegliwości bólowe występujące w stawie objętym schorzeniem. Ponadto odczuwalne są charakterystyczne przeskakiwania przy poruszaniu kończyną, trzeszczenie, skrzypienie, a także niestabilność kończyny.
  • Przy chondromalacji niekiedy też występuje obrzęk wokół stawu objętego schorzeniem.

Chondromalacja i uszkodzenia chrząstki stawowej – leczenie

  • W przypadku chondromalacji stosowane jest leczenie regeneracyjne (nieoperacyjne) oraz operacyjne stosowane w przypadku zaawansowanych schorzeń. Wśród metod nieoperacyjnych zastosowanie znajdują różnego rodzaju innowacyjne preparaty. Wykorzystywana jest m.in. hialurosuplementacja, viskosuplementacja, chondroprotekcja, terapia z użyciem kolagenu lub peptydów. W leczeniu regeneracyjnym można też stosować komórki macierzyste i osocze bogatopłytkowe. Niektóre z tych metod stosowane są również w przypadku osób, które chcą zapobiec wystąpieniu chondromalacji w przyszłości.
  • Leczenie operacyjne chrząstki stawowej stosowane jest u osób, u których stwierdzono prawie całkowite lub całkowite uszkodzenie chrząstki stawowej i leczenie regeneracyjne nie przyniesie rezultatu. Wówczas wykonywana jest rekonstrukcja oraz zabieg odtworzenia uszkodzonej powierzchni chrząstki stawowej. Zarówno leczeniem nieoperacyjnym, jak i operacyjnym zajmują się chirurdzy ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. To innowacyjne metody i specjalistyczny sprzęt oraz metody terapii dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego Pacjenta.

Bądźmy w kontakcie

Adres