Wśród wielu różnych przypadłości, jakie mogą pojawić się w obrębie ręki i przedramienia, można wyróżnić zespoły uciskowe nerwu promieniowego. Schorzenie to często powoduje dolegliwości bólowe i niekiedy znacznie utrudnia poruszanie kończyną. Kompleksową diagnostyką zespołu cieśni nerwu promieniowego, jak i indywidualnie dopasowanym leczeniem tej przypadłości zajmują się specjaliści z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Zespół cieśni nerwu promieniowego
Nerw promieniowy i jego funkcje
- Nerw promieniowy to jeden z większych nerwów znajdujących się w kończynie górnej. Zbudowany jest zarówno z włókien czuciowych, jak i ruchowych i odpowiada za unerwienie przedramienia oraz ramienia.
- Nerw promieniowy wysyła i odbiera bodźce związane m.in. z ruchem ręki dotyczącym m.in. stawu łokciowego, nadgarstka czy prostowników palców. Struktura ta przewodzi także bodźce czuciowe i jest jedną z gałęzi długich wchodzących w skład splotu ramiennego. W tym obszarze to element układu nerwowego o największej średnicy.
- W rejonie przedramienia i ramienia współistnieje jednak wiele struktur, a rozmaite czynniki, w tym zmiany pojawiające się z wiekiem mogą powodować różne dolegliwości i uciski względem siebie. Takie sytuacje prowadzą do ucisków, neuropatii i dysfunkcji kończyny górnej. Niekiedy wywołują również zespół cieśni nerwu promieniowego.
Zespół cieśni nerwu promieniowego – przyczyny i objawy
- Zespół cieśni, jak i porażenie nerwu promieniowego może pojawić się w związku z doznanymi uszkodzeniami ramienia i przedramienia, a także na skutek przebytych urazów. Tego typu przypadłości często też występują w wyniku długotrwałego ucisku. Przypadłość bywa skutkiem wielogodzinnego spania na jednej kończynie czy też niewłaściwego używania sprzętu rehabilitacyjnego, takiego jak np. kule pachowe.
- Zespół cieśni nerwu promieniowego to także częsta przypadłość u osób, które wykonują pracę charakteryzującą się powtarzaniem określonych ruchów ręką czy koniecznością przebywania w określonej pozycji. Problemy z nerwem promieniowym bywają też efektem przebytych złamań, zwichnięć, a także występują w związku z obecnością guza czy cysty w tej okolicy.
- Do objawów zespołu cieśni nerwu promieniowego można zaliczyć: trudności z wyprostem ręki, także w nadgarstku i w palcach, osłabienie motoryki i precyzji chwytu, drętwienie kończyny górnej, trudności z kontrolowaniem mięśni podczas wyprostu łokcia, tzw. opadającą rękę – niekontrolowane zwisanie nadgarstka bez możliwości uniesienia.
Jak leczyć zespół cieśni nerwu promieniowego?
- Leczenie zespołu cieśni nerwu promieniowego ściśle zależy od przyczyny wystąpienia schorzenia. Najczęściej zaleca się oszczędzanie ręki i częściowe unieruchomienie kończyny poprzez szynę, gips czy ortezę i podawanie leków przeciwbólowych. Pomocna bywa również fizjoterapia w postaci laseroterapii, magnetoterapii i prądów TENS.
- W przypadku, gdy zespół cieśni nerwu promieniowego jest w stadium zaawansowanym lub powoduje go np. obecność guzów czy torbieli, wykonuje się leczenie chirurgiczne, a następnie wprowadza rehabilitację. Kompleksowa diagnostyka oraz leczenie tego typu przypadłości z zastosowaniem innowacyjnych metod i nowoczesnego sprzętu przeprowadzają specjaliści z zakresu chirurgii ręki w HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.
Bądźmy w kontakcie
Adres
HANDPROJECT Clinic
Hand Surgery GroupTM.
Konsultacje specjalistyczne i zabiegi operacyjne
HANDPROJECT Clinic Minimedica
Obrońców Wybrzeża 7,
Gdańsk, POLAND
TELEFON:
+48 58 354 3771
+48 539 913 039