Zespół Sudecka

Zespół Sudecka to niebezpieczne schorzenie, które wymaga szczegółowej diagnozy i podjęcia specjalistycznego leczenia. Brak interwencji może prowadzić do poważnych powikłań oraz stopniowego zanikania mięśni, kości, zesztywnień stawów, a w efekcie trwałego kalectwa kończyny. Kompleksowymi działaniami dotyczącymi urazów ręki i leczeniem zespołu Sudecka zajmuje się chirurg ręki w HANDPROJECT Clinic Minimedica w Gdańsku.

Czym jest zespół Sudecka? Przyczyny występowania

  • Zespół Sudecka bywa określany również jako Kompleksowy Zespół Bólu Regionalnego. To stosunkowo często występujące schorzenie pojawiające się na skutek doznania różnego rodzaju urazów narządów ruchu, w tym ręki. W przypadku zespołu Sudecka niezwykle istotna jest jak najszybsza diagnoza i podjęcie właściwego leczenia. Brak zastosowania odpowiednich działań na czas prowadzi do trwałych uszkodzeń struktur anatomicznych, w tym mięśni, stawów, a także kości, co pozbawia osobę chorą możliwości wykonywania codziennych zajęć i normalnego funkcjonowania.
  • Zespół Sudecka częściej występuje u kobiet. Przypuszcza się, że choroba ta związana jest z niewłaściwą pracą nerwów współczulnych zaopatrujących obszar, w którego obrębie doszło do urazu. Ponadto ryzyko pojawienia się zespołu Sudecka zwiększa się po przebytych zabiegach chirurgicznych, złamaniach, skręceniach, zwichnięciach czy przy zbyt ciasnych opatrunkach gipsowych. Wpływ na rozwój schorzenia może mieć też choroba niedokrwienna, zaburzenia psychiczne i hormonalne oraz palenie papierosów.

Zespół Sudecka – objawy

  • Istnieje kilka charakterystycznych symptomów, którymi wyróżnia się zespół Sudecka. Objawy te pojawiają się zazwyczaj ok. 3 do 4 tygodni po wystąpieniu przyczyny schorzenia. Można tu wyróżnić: piekący, silny ból; zmiana koloru skóry w miejscu urazu; obrzęk tkanek miękkich; suchość skóry, która staje się też wyraźnie cieńsza; ograniczenie ruchomości stawu.
  • W zaawansowanym stadium zespołu Sudecka objawy to głównie zanik mięśni oraz odwapnienie kości. Kompleksowe leczenie zarówno na wczesnym, jak i późniejszym etapie schorzenia oferuje HANDPROJECT Clinic Minimedica w Gdańsku.

Czy zespół Sudecka jest uleczalny?

  • Podstawą działań o charakterze terapeutycznym jest jak najwcześniejsza diagnoza i wykonanie niezbędnych badań. Dotyczy to również takich schorzeń jak zespół Sudecka. Leczenie zależy od stadium dolegliwości i opiera się na fizjoterapii oraz farmakoterapii. Pacjent przyjmuje leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz rozszerzające naczynie krwionośne.
  • W zaawansowanych stadiach choroby może być konieczna pomoc chirurga. Nowoczesne zabiegi rekonstrukcyjne z wykorzystaniem komórek macierzystych, jak i innych innowacyjnych metod odbudowujących uszkodzone tkanki oferuje HANDPROJECT Clinic Minimedica w Gdańsku.

Leczenie w Handproject Clinic

  • Zapraszamy do kontaktu i szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i umówimy dogodny oraz nieodległy termin konsultacji z naszymi najlepszymi specjalistami, którzy dokonają szczegółowej diagnostyki i dobiorą indywidualną formę pomocy oraz działania.

Bądźmy w kontakcie

Adres