PALEC TRZASKAJĄCY

Palec trzaskający zwany także palcem strzelającym lub palcem przeskakującym jest częstą przyczyną dolegliwości bólowych palców ręki. Ta choroba uniemożliwia wykonywanie nawet najprostszych, codziennych czynności chorą ręką. Osoba chora ma problem z prawidłowym prostowaniem i zginaniem chorego palca, a dodatkowo podczas tych czynności, można usłyszeć charakterystyczny trzask. Prostowanie palca wiąże się także z dotkliwym bólem i dyskomfortem.

Jest to choroba zapalna pochewek ścięgnistych ścięgien zginaczy palców ręki. Dokładnie nazwana zaciskającym lub zakleszczającym zapaleniem pochewki ścięgien zginaczy przedramienia. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Może dotyczyć jednego lub kilku palców.

PRZYCZYNA CHOROBY

  • Przyczyną palca trzaskającego lub strzelającego jest stan zapalny pochewki ścięgien zginacza powierzchownego i głębokiego palców spowodowany przeciążeniami i mikrourazami. Ścięgna te przebiegając w pochewce, ślizgają się w niej podczas zginania i prostowania palców. Pochewki oddzielają ścięgna od mięśni i pozostałych ścięgien oraz utrzymują ścięgna w prawidłowym położeniu. Stan zapalny powoduje zmniejszenie przestrzeni w pochewce i ścięgno zaczyna trzeć o jej wewnętrzną powierzchnię. Pochewka zaciska się i okresowo blokuje ścięgno. Jeżeli dotyczy to kciuka, mówimy o kciuku trzaskającym lub kciuku przeskakującym. Przyczyną palca trzaskającego mogą być również zwłóknienia, zwapnienia, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby układowe np. łuszczyca lub toczeń, blizny pooperacyjne, przebyte złamania w okolicy śródręcza i paliczków.

OBJAWY

  • Objawy palca trzaskającego lub palca strzelającego rozpoczynają się od bólu i tkliwości okolicy podstawy palca po stronie dłoniowej. Czasami towarzyszy temu obrzęk palca nawet bez urazu, wyczuwalny guzek oraz brak możliwości wyprostowania palca szczególnie w godzinach porannych (pacjenci drugą ręką próbują prostować palec). Podczas próby prostowania palca często słyszalne są przeskakiwanie i trzask. Jest to objaw bardzo niepokojący i powodować może zmiany w strukturze ścięgna. Rzadko występują zaczerwienienie, ból i tkliwość sąsiednich stawów. W postaci zaawansowanej może występować nawet utrwalony przykurcz palca.

DIAGNOSTYKA

  • Diagnostyka palca strzelającego lub trzaskającego opiera się przede wszystkim na rzetelnym badaniu klinicznym przez specjalistę chirurgii ręki, ortopedę. Bardzo często zmiany zapalne lub przykurcz można pomylić z innymi jednostkami chorobowymi w obrębie ręki. Dlatego często pomocne jest badanie ultrasonograficzne, w którym możemy dokładnie ocenić strukturę ścięgna i stwierdzić jego nieprawidłowości, wysięk lub aktywny proces zapalny. USG potwierdza rozpoznanie lub czasami wskazuje inną przyczynę choroby. W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie badania rentgenowskiego w określonej projekcji.

LECZENIE

  • Leczenie palca strzelającego rozpoczyna się od rehabilitacji, lecz nie zawsze przynosi ona dobre rezultaty szczególnie w przypadkach długo trwających. Innymi metodami są iniekcje sterydowe (które mogą osłabiać ścięgno, a nawet spowodować jego przerwanie). Postępowaniem z wyboru jest leczenie zabiegowe – operacyjne. Obecnie dostępne metody leczenia minimalnie inwazyjnego w znieczuleniu miejscowym pozwalają na sprawne wykonanie zabiegu na miejscu w najbardziej komfortowych dla pacjenta warunkach. Warto o nie zapytać podczas wizyty konsultacyjnej, ponieważ pozbywamy się wtedy problemu całkowicie. Po zabiegu pacjent może od razu wyjść do domu.
  • Więcej w zakładce: PALEC STRZELAJĄCY, TRZASKAJĄCY SPOSOBY LECZENIA.

Bądźmy w kontakcie

Adres