Złamanie kości grochowatej

Nadgarstek to jedna z najbardziej złożonych struktur kostno-stawowych w naszym organizmie. Wypełniona jest ponadto również tkankami innego typu, które współpracując ze sobą, umożliwiają nam sprawne poruszanie dłońmi, pisanie, chwytanie czy trzymanie różnych rzeczy. Nadgarstek to jednocześnie obszar narażony na różnego rodzaju schorzenia oraz urazy. Jednym z nich jest złamanie kości grochowatej. Dokładną diagnostyką tego typu przypadłości, jak i kompleksowym leczeniem tego rejonu kończyny zajmują się specjaliści w zakresie chirurgii ręki z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku.

Czym charakteryzuje się kość grochowata nadgarstka?

  • Kość grochowata jest jedną z ośmiu kości umiejscowionych w nadgarstku w szeregu bliższym i po stronie łokciowej nadgarstka. W porównaniu do pozostałych struktur kostnych w tym obszarze kończyny górnej kość grochowata jest znacznie mniejsza i ma zupełnie inny kształt. Kość grochowata nadgarstka posiada tylko jedną powierzchnię stawową i przypomina kształtem jajo. Powierzchnia grzbietowa kości jest gładka, a stawowo połączona jest z powierzchnią dłoniową kości trójgraniastej.
  • Powierzchnia dłoniowa kości grochowatej jest chropowata i połączona z troczkiem zginaczy, więzadłami kości grochowatej, mięśniem odwodzicielem palca małego oraz mięśniem zginaczem łokciowym nadgarstka. Po promieniowej stronie kości grochowatej znajduje się rowek, w którym przebiega gałąź dłoniowa nerwu łokciowego.
  • Kość grochowata nadgarstka podobnie jak okoliczne struktury umożliwia precyzyjne wykonywanie ruchów dolną częścią kończyny górnej, a także umożliwia bezproblemowe chwytanie, ściskanie i właściwe odczuwanie.

Złamanie kości grochowatej nadgarstka – objawy

  • Ponieważ jedną z najmniejszych struktur w nadgarstku jest właśnie kość grochowata, złamanie jej początkowo może nie dawać zbyt wielu charakterystycznych i dokuczliwych objawów. Niekiedy występuje obrzęk nadgarstka i dyskomfort w tej okolicy.
  • Dopiero na skutek przeciążenia i pogłębiania się problemu symptomy mogą narastać i powodować znaczne dolegliwości bólowe, trudności w zaciskaniu dłoni czy odczuwaniu bodźców. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do specjalisty w celu wykonania szczegółowej diagnostyki i podjęcia właściwego leczenia.

Złamanie kości grochowatej – leczenie

  • Leczenie urazów w obrębie kości grochowatej nadgarstka ściśle zależy od rozległości problemu, a także stanu, w jakim znajdują się okoliczne struktury. Najczęściej stosowane jest unieruchomienie kończyny. Jednak w poważniejszych przypadkach może być wymagane nastawienie nadgarstka oraz wykonanie operacji. Zdarza się, że poza złamaniem kości grochowatej uszkodzeniu uległy również inne struktury anatomiczne. Wówczas w trakcie zabiegu przeprowadzane są adekwatne działania zarówno na tkankach kostnych, chrzęstnej, jak i nerwowej.
  • Kompleksową diagnostyką wszelkich urazów nadgarstka, jak i leczeniem z zastosowaniem innowacyjnych metod i nowoczesnego sprzętu zajmują się specjaliści w zakresie chirurgii z HANDPROJECT Clinic w Gdańsku. To gwarancja indywidualnego podejścia i nieodległego terminu konsultacji, co jest kluczowe w przypadku tego typu urazów.

Bądźmy w kontakcie

Adres